تبلیغات
ایستگاه
ایستگاه

"ما قرار است آرمان طلبانه با مسائل برخورد كنیم. انقلاب ما انقلاب آرمانهاست،نه انقلاب تسلیم به واقعیت ها،ما نیامدیم كه این واقعیت ها را قبول كنیم، آمدیم تا آرمانها را به واقعیت تبدیل كنیم.(آیت الله دكتر شهیدبهشتی)"
شاید ایستگاه مكانی است برای چند دقیقه توقف و فكر كردن...
estgah89@yahoo.com


نگاهی ساده بر كرسی های آزاد اندیشی

به نام خدا

« فکر کنید، بگوئید، بنویسید، در مجامعِ خودتان منعکس کنید؛ آن کرسى‌هاى آزاداندیشى را که من صد بار – با کم و زیادش – تأکید کردم، راه بیندازید و اینها را هى آنجا بگوئید؛ این میشود یک فضا. وقتى یک فضاى گفتمانى به وجود آمد، همه در آن فضا فکر میکنند، همه در آن فضا جهتگیرى پیدا میکنند، همه در آن فضا کار میکنند؛ این همان چیزى است که شما میخواهید»

 

سالها پیش زمانی كه دانشجویان در اعتراض به سلطه فرهنگ ماركسیستی چپ و اسلام ستیزی آن، دانشگاه را تعطیل و انقلاب فرهنگی به پا كردند هیچكس فكر نمیكرد امروز فضای دانشگاه ها به سمتی سوق پیدا كند كه فقر اندیشه اسلامی و فرهنگ غرب گرایی و اومانیستی در آن موج بزند.

امروز ما در فضای دانشگاه با پدیده ای مواجه هستیم كه ماحصل پوچی تفكر اومانیستی غرب است و فرهنگ و تمدن آن دیگر پاسخگوی نیاز های فكری و عقیدتی دانشجویان امروز نیست

به عقیده بسیاری از بزرگان علم امروزه ما با انسانهایی مواجه هستیم ، درمانده از تمدن غربی حاكم بر جامعه و تشنه ی تفكر و فرهنگ غنی انسانی و این در حالی است كه دین مبین اسلام این نیاز را به خوبی پاسخ گو است و در این میان وظیفه ما دانشجویان مذهبی و مدعی حكم میكند كه خوراك فكری این جماعت تشنه و آب ندیده را تأمین كنیم و این امر عظیم محقق نخواهد شد مگر با برگزاری مكرر كرسی هایی كه تفكر ناب اسلامی را ترویج و فرهنگ آن رامعرفی كند.

معنویت گرایی كه امروز از طرف  دانشجویان بر جامعه حاكم است ظرفیت و پتانسیل عظیمی است كه همت بلند اندشمدان اسلامی را می طلبد تا جوابگوی نیاز های به روز جوانان باشد و پاسخگویی به سئوالات امروز  نیازمند وجود ارتباط میان جوانان و دانشجویان با اساتید و بزرگان علم است كه این ارتباط را می توان به نوعی همان كرسی های آزاد اندیشی تعریف كرد.

این نگاه ساده به این مطالبه عظیم رهبری در ابتدای امر موضوعی بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر می رسد اما حقیقت امر آن است كه هدف برگزاری این كرسی ها بیشتر از آنكه نگاه غالب و مغلوب باشد دقیقا ایجاد ارتباط میان دو قشر مهم و تأثیر گذار جامعه یعنی دانشجویان و اساتید و نخبگان است كه اگر با نگاهی منطقی ، عادلانه و علمی به معنای واقعی كلمه برگزار شود نتیجه ای جز پویایی و رشد نخواهد داشت.

اینكه ما بتوانیم در فضایی منطقی و به دور از سلطه و غلبه سه گانه  تفكر، فرهنگ و تمدن غرب فضای آزاد اندیشی را رواج دهیم و آن را در قالب های مختلف پیاده كنیم عرصه عظیمی است كه با رهایی از قید و بند ها و آزاد اندیشی محقق خواهد شد.

رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویی خود به تاریخ 15/8/82، آزادانه فکر کردن، آزادانه تصمیم گرفتن و دنباله روی نکردن از تلقین بلندگوهای تبلیغاتی غرب را جلوه های آزاداندیشی برشمردند و افزودند:
"
آزاداندیشی با این معنای وسیع و ژرف، عرصه های مختلف علمی، معرفتی، سیاسی و اجتماعی را شامل می شود. . ایشان می فرمایند: آزادی خواهی نباید فقط منحصر در معنای محدود سیاسی تلقی و معنا شود. در آزادی های سیاسی، آزادی های اجتماعی از بخش های مهم آزادی های بشری است... آن شعار آزادی خواهی که معنا و مآل و خلاصه اش این باشد که آمریکا حکومت دست نشانده خودش را بر این کشور مسلط کند، آن شعار آزادی خواهی نیست؛ ولو صدبزک و رنگ و روغن آزادی خواهی هم به آن بزنند؛ این شعار، دروغین و شعار اسارت و خیانت است. با منطقی که من می گویم، آزاداندیشی را عمیق تر معنا کنیم تا این جا هم اثر خودش را ببخشد. آزاداندیشی یعنی آزادانه فکر کردن؛ آزادانه تصمیم گرفتن؛ ترجمه ای، تقلیدی و بر اثر تلقین دنبال بلندگوهای تبلیغاتی غرب حرکت نکردن. لذا شامل علم، معرفت، مشی سیاسی، شعارها و واژه ها و خواسته های متعارف سیاسی و اجتماعی هم می شود. اگر امروز غرب می گوید دموکراسی، ما باید فکر کنیم- آزادفکری یعنی این- ببینیم آیا همین که او می گوید درست است و دموکراسی به صورت مطلق ارزش است، یا قابل خدشه است؟"

این معنای عمیق و شگرف كه رهبر معظم انقلاب به آن اشاره دارند همان فضایی است كه در آن اندیشه ها بدون تعصبات فكری و سیاسی مورد نقد و بررسی قرار میگیرد كه صد البته نیازمند فضای مناسب و پذیرای دانشگاهی است.

آن چیزی كه هر جامعه همواره در فضای دانشگاهی نیازمند آن است فضای پرسش و پاسخ و مطالبه گری و پویایی است كه تحقق آن بستری را می طلبد كه رهبرمان بارها بر آن تأكید كرده اند و آن را به حق كرسی آزاد اندیشی نامیده اند

درپایان باید به این نكته اشاره كرد كه كرسی های آزاد اندیشی در هر مكان و هر زمان قابل برگزاری است و حتی گفتگوهای دوستانه دانشجویی را می تواند شامل شود اگر و تنها اگر ما این توانایی را داشته باشیم تا در مقابل هجمه های بی امان دشمن خود را آماده نشان دهیم و البته آمادگی به معنای آماده برای پذیرش نظر مخالف و آماده برای بحث و به چالش كشیدن.

این همان چیزی است كه همت بلند همه دانشجویان بسیجی و امت حزب الله را می طلبد.

......

پ.ن: روز دانشجو بر تمامی دانشجویان آزادی خواه و عدالت طلب گرامی باد


چهارشنبه 16 آذر 1390 توسط سوتك | نظرات ()"ما قرار است آرمان طلبانه با مسائل برخورد كنیم. انقلاب ما انقلاب آرمانهاست،نه انقلاب تسلیم به واقعیت ها،ما نیامدیم كه این واقعیت ها را قبول كنیم، آمدیم تا آرمانها را به واقعیت تبدیل كنیم.(آیت الله دكتر شهیدبهشتی)"
شاید ایستگاه مكانی است برای چند دقیقه توقف و فكر كردن...
estgah89@yahoo.com

estgah89@yahoo.com

سیاسی
فرهنگی و اجتماعی
دفاع مقدس
صهیونیسم و...
دین و ولایت
دل نوشته

و آغازی دیگر
پایان کار...
ایستگاه...قطار...
هیچ پایگاهی در منطقه خارج از تیررس موشک های ایران نیست .
دو حدیث زیبا
بزن زنگو
یك دیالوگ واقعی...
یا زهرا
سفر كربلا/1
در شوق شش گوشه
فاطمیه
عشق...
سلام به همه دوستان و خوانندگان وبلاگ ایستگاه این پست صرفا یك پست درون گفتمانی است...دوستانی كه مایل به خواندن بودند لطفا پیام بگذارند تا بهشون رمز بدهم.
درد دلهای یك ساله
برگوش جانم میرسد هردم صدای قافله...

دی 1393
خرداد 1391
اردیبهشت 1391
فروردین 1391
اسفند 1390
بهمن 1390
دی 1390
آذر 1390
آبان 1390
مهر 1390
شهریور 1390
مرداد 1390
تیر 1390
خرداد 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
اسفند 1389
بهمن 1389
دی 1389
آذر 1389

سوتك

قافله ی عشق(شهدای دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی (ره) )
از این لینک برای انتقاد از برنامه های رسانه ملی استفاده نمایید
پایگاه تخصصی معرفی شهدا...
گنجینه معرفت
نقطه رهایی
سهم من
سیم خاردار
مهتد
آینده از آن ماست...
همثانیه-------------------------همثانیه
مُرتَقِب
مشکات
فاصله
اندكی صبر صحر نزدیك است
IslamArchive
بیداری افكار شبستر
رسانه فرهنگی پلاك 313
***شهیدان زنده اند***
راه ناتمام
سرلوحه
چادرخاکی
ســـــرلـــــوحـــــه
خدا منتظر ماست....
جنگ نرم(سربازان امام خامنه ای)
طلبه یاشار
عشق یعنی...
غریبانه
سلام بر صبح
دو دلاور
نحن انصار المهدی(عج)
منبر مجازی
دختر سیاسی
ایران توانا
او خواهد آمد
دست نوشته های یک نسل سومی
یک نفر از اهالی ولایت
بسیجی دانشجو
نسل چهلم
دست نوشته های یک دانشجو
قطعه 26
هم نفس
سایت دانلود رهپویان ولایت
منتظر(ز.ث)

.::مطالب جالب در مورد حجاب::.
دفتر مقام معظم رهبری
خبرنامه دانشجویان ایران
پایگاه جامع و تخصصی جنگ نرم
كتاب هایی پیرامون انتخاباتی كه گذشت
آپلود سنتر طلایی

نظرشما درباره این وبلاگ چیست؟

بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
كل مطالب : عدد