تبلیغات
ایستگاه
ایستگاه

"ما قرار است آرمان طلبانه با مسائل برخورد كنیم. انقلاب ما انقلاب آرمانهاست،نه انقلاب تسلیم به واقعیت ها،ما نیامدیم كه این واقعیت ها را قبول كنیم، آمدیم تا آرمانها را به واقعیت تبدیل كنیم.(آیت الله دكتر شهیدبهشتی)"
شاید ایستگاه مكانی است برای چند دقیقه توقف و فكر كردن...
estgah89@yahoo.com


پنج شنبه ای كه برنامه آخر ماهش معلوم نیست!!!

به نام خدا

(نقدی بر فیلم پنج شنبه آخر ماه)

(این مطلب را در سایت سینما انقلاب در لینك زیر می توانید بخوانید

http://cinemaenghelab.com/1/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=148&Itemid=182)

داستان فیلم از افتادن یك دیش ماهواره از پشت بام خانه در وسط خیابان شروع می شود و یك آغاز خوب...دیش ماهواره سقوط كرد اما این همه داستان نیست...

ماشاالله شاه مردای زاده كارگردانی كه به خوبی از سبقه مذهبی آن در سینما خبر داریم اولین فیلم بلند خود را در حالی به جشنواره فرستاد كه انتظاری بیشتری از او به عنوان یك عضو انقلابی سینما میرفت.

او در حالی یك فیلم سینمایی مذهبی ساخته است كه تمام تلاش خود را به كار بسته تا بتواند فیلمی بسازد كه هم باب میل نسل جوان باشد و هم اسلامی باشد و هم پند آموز اما آیا او موفق بوده است؟؟؟

پنج شنبه آخر ماه فیلمی است كه تمام اتفاقات آن در یك روز به وقوع می پیوندد اما شكاف ها و تفاوت های زیادی در همین یك روز می توان دید.

خانواده ای مذهبی كه برای چند روز فرزند خود را تنها می گذارند و به سفر میروند...در عین حال فرزندی كه اهل پارتی های شبانه و دوستی های آنچنانی است...روحانی كه نمیداند هزار میلیارد چقدر است...همسایه هایی كه مردانشان به دنبال غلط های املایی اختلاس و اختلاص هستند و زنانشان به دنبال حرف و حدیث های خاله زنكی و خرافه گری ...

همه اینها حكایت از  یك فیلم نامه ای دارد كه نویسنده آن چندان این فضا ها را به خوبی درك نكرده است و طبق گفته خودش طی 18 روز داستانی نوشته است تا فقط به جشنواره برسد.

از همان ابتدای فیلم نوع پوشش حاج خانم فیلم و اطرافیانش و البته فرزند این خانواده به خوبی نشانه هایی به بیننده می دهد كه در این فیلم باید دنبال چه چیزی بگردد.

اختلافی كه میان برنامه ریزی های فرزند و پدر و مادر خانواده برای پنج شنبه آخر ماه آن روز وجود دارد كه یكی به فكر روضه گرفتن و دیگری به فكر پارتی گرفتن است به خوبی نشان میدهد كه در این میان ما نباید به دنبال اختلاف بین نسل اول و سوم باشیم بلكه باید به دنبال شكافی در بین این دو نسل باشیم كه بزرگان این عرصه به خوبی از آن با عنوان بحران هویت در یك جامعه سخن می گویند.

اما این همه ماجرا نیست..از طرفی دیگر در كشاكش فیلم مشخص می شود كه روحانی فیلم كه به نوعی خود باعث ندامت جوانان فیلم برای برگزاری پارتی است فرزندی دارد كه او هم این مشكلات را دارد و این نشانه ای نیست جز برآنكه این روحانی در تربیت فرزند خود هم دچار مشكل است چه برسد به سایر جوانان.

در این فیلم  روحیه مسامحه در دین را به خوبی می توان مشاهده كرد و می توان از ادبیاتی نظیر حمله حریف برای ضد حمله ما در فوتبال و یا آزاد كردن زندانی برای ردیابی هم دستانش و ... استفاده كرد.

در واقع در تمام طول فیلم ما میبنیم كه روحانی فیلم میداند كه قرار است در خانه اتفاقاتی بیفتد اما هیچ اقدامی نمی كند تا لحظه پایانی فیلم هم باز هیچ اقدام قابل توجهی حتی برای اندرز جوانان انجام نمیدهد حتی در نهایت آنان را به حال خود می گذارد اما در پایان فیلم همه جوانان نادم هستند و فیلم با سلام بر امام رحسین(ع) پایان می یابد.

این پایان نابهنگام و ناخوشاند حكایت از فیلم نامه ای دارد كه پایان آن پیش از آغاز آن نوشته شده و در هر صورت این فیلم باید طوری تمام شود كه نشان دهد جوانان نسل سوم اگرچه درگیر كارهای خلاف اخلاق نظیر دوستی با جنس مخالف و پارتی های شبانه و دروغگویی و ... هستند اما باز روحیه دینی دارند در حالی كه همه ما به خوبی می دانیم:

در جوانی پاك بودن شیوه پیغمبری ست/ورنه هرگبری هب پیری میشود پرهیزگار

دیدن این فیلم من را یاد ادبیات بعضی از افراد انداخت كه برای توجیه كار های خود از الفاظی نظیر: دلت پاك باشد / جوان باید خوشی كند/حالا فعلا شاد باشیم بعد توبه می كنیم و...انداخت كه در واقع خلاف دین و اصول صریح و بدون تعارف دینی ما می باشد.

و در نهایت آنكه در میانه فیلم باز هم از دیالوگ ها و گفتگو هایی استفاده می شود كه نشان از یك رسم نا نوشته در سینمای  امروز ما دارد و آن چیزی نیست جز به چالش كشیدن نظام و بزرگ جلوه دادن مشكلات. كه در بسیاری از موارد  كاملا بی ربط به موضوع فیلم مطرح می شد.در واقعا انگار كارگردان برای جذب مخاطب مخالف فیلم خود این دیالوگ ها را در بین فیلم جا داده است تا به نوعی با همان روحیه مسامحه دل او را به دست بیاورد و از طرفی محض بردن فیضی هم كه شده ناسزایی نثار انقلاب و نظام كند تا بلكه فیلم به ظاهر مذهبی او درمیان اهالی سینما جایی باز كند.ژچهارشنبه 19 بهمن 1390 توسط سوتك | نظرات ()"ما قرار است آرمان طلبانه با مسائل برخورد كنیم. انقلاب ما انقلاب آرمانهاست،نه انقلاب تسلیم به واقعیت ها،ما نیامدیم كه این واقعیت ها را قبول كنیم، آمدیم تا آرمانها را به واقعیت تبدیل كنیم.(آیت الله دكتر شهیدبهشتی)"
شاید ایستگاه مكانی است برای چند دقیقه توقف و فكر كردن...
estgah89@yahoo.com

estgah89@yahoo.com

سیاسی
فرهنگی و اجتماعی
دفاع مقدس
صهیونیسم و...
دین و ولایت
دل نوشته

و آغازی دیگر
پایان کار...
ایستگاه...قطار...
هیچ پایگاهی در منطقه خارج از تیررس موشک های ایران نیست .
دو حدیث زیبا
بزن زنگو
یك دیالوگ واقعی...
یا زهرا
سفر كربلا/1
در شوق شش گوشه
فاطمیه
عشق...
سلام به همه دوستان و خوانندگان وبلاگ ایستگاه این پست صرفا یك پست درون گفتمانی است...دوستانی كه مایل به خواندن بودند لطفا پیام بگذارند تا بهشون رمز بدهم.
درد دلهای یك ساله
برگوش جانم میرسد هردم صدای قافله...

دی 1393
خرداد 1391
اردیبهشت 1391
فروردین 1391
اسفند 1390
بهمن 1390
دی 1390
آذر 1390
آبان 1390
مهر 1390
شهریور 1390
مرداد 1390
تیر 1390
خرداد 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
اسفند 1389
بهمن 1389
دی 1389
آذر 1389

سوتك

قافله ی عشق(شهدای دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی (ره) )
از این لینک برای انتقاد از برنامه های رسانه ملی استفاده نمایید
پایگاه تخصصی معرفی شهدا...
گنجینه معرفت
نقطه رهایی
سهم من
سیم خاردار
مهتد
آینده از آن ماست...
همثانیه-------------------------همثانیه
مُرتَقِب
مشکات
فاصله
اندكی صبر صحر نزدیك است
IslamArchive
بیداری افكار شبستر
رسانه فرهنگی پلاك 313
***شهیدان زنده اند***
راه ناتمام
سرلوحه
چادرخاکی
ســـــرلـــــوحـــــه
خدا منتظر ماست....
جنگ نرم(سربازان امام خامنه ای)
طلبه یاشار
عشق یعنی...
غریبانه
سلام بر صبح
دو دلاور
نحن انصار المهدی(عج)
منبر مجازی
دختر سیاسی
ایران توانا
او خواهد آمد
دست نوشته های یک نسل سومی
یک نفر از اهالی ولایت
بسیجی دانشجو
نسل چهلم
دست نوشته های یک دانشجو
قطعه 26
هم نفس
سایت دانلود رهپویان ولایت
منتظر(ز.ث)

.::مطالب جالب در مورد حجاب::.
دفتر مقام معظم رهبری
خبرنامه دانشجویان ایران
پایگاه جامع و تخصصی جنگ نرم
كتاب هایی پیرامون انتخاباتی كه گذشت
آپلود سنتر طلایی

نظرشما درباره این وبلاگ چیست؟

بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
كل مطالب : عدد