تبلیغات
ایستگاه
ایستگاه

"ما قرار است آرمان طلبانه با مسائل برخورد كنیم. انقلاب ما انقلاب آرمانهاست،نه انقلاب تسلیم به واقعیت ها،ما نیامدیم كه این واقعیت ها را قبول كنیم، آمدیم تا آرمانها را به واقعیت تبدیل كنیم.(آیت الله دكتر شهیدبهشتی)"
شاید ایستگاه مكانی است برای چند دقیقه توقف و فكر كردن...
estgah89@yahoo.com


شوری كه حضور كاوه شیرینش كرد

به نام خدا

(نقدی بر فیلم شور شیرین)

شور شیرین داستان غرور آفرین حماسه سازی های دلاورانی همچون كاوه در جبهه های كردستان است كه با هنرمندی خاص سینمایی به تصویر كشیده شده است.

داستان این فیلم به روزهای خوف ناك سال های 59 و 60 در كردستان بر می گردد و فرماندهی شهید محمود كاوه در آن دوران.

فیلم شور شیرین جزء معدود فیلم هایی از دفاع مقدس است كه به قضایای كردستان در آن سالها و جنایات بی شرمانه كوموله ها و مجاهدین اشاره دارد و البته جزء معدود فیلم هایی هم هست كه در سالهای اخیر توانسته آن روزها را به خوبی به تصویر بكشد و پیرامون دفاع مقدس حرف هایی برای گفتن داشته باشد.

شخصیت های فیلم ، گریم هنرمندانه آن، جلوه های ویژه ، كارگردانی زیبای اردكانی ،صحنه های فیلم برداری و...همه و همه دست بر دست هم داده است تا این فیلم كیفیت مطلوبی داشته باشد و حقیقت آن روز ها را به خوبی به نمایش بگذارد و در نهایت كاری كند تا بیننده آن راضی از صندلی سینما خارج شود.

از دیگر نقاط مثبت این فیلم نمایش حماسه و دلاوری ها در قالب هنر و سینما است و این همان چیزی است كه ما در انقلاب اسلامی از هنر توقع داریم.اگر تمام مفاهیم اسلامی را بتوانیم این چنین زیبا در قالب هنر های تصویری به نمایش بگذاریم مسلما هم به هنر كمك كرده ایم تا جنبه تعهد پیدا كند و هم ارزش ها و مفاهیم دینی و انقلابیمان كمك كرده ایم تا در قالبی زیبا و صحیح به نمایش گذاشته شود.

فیلم شور شیرین فیلمی است كه علی رقم سینمای امروز محتوایی دارد كه بیننده را به خود جذب می كند و حتی تماشاگر بی علاقه را به دلیل جلوه های هنرمندانه تا آخر فیلم بر روی صندلی نگه می دارد.

البته فیلم نقاط ضعفی هم دارد كه از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره كرد:

اول آنكه فیلم نامه به خوبی و با ظرافت نوشته نشده است و تا حدی می توان گفت نویسنده آن كاوه شناسی خوبی نكرده است و شاید می شد فیلم نامه را به گونه ای پردازش كرد كه به شخصیت شهید كاوه در فیلم بیشتر پرداخته شود.

درواقع به قاطعیت می توان گفت كه این فیلم از آن جهت كه مربوط به دفاع  مقدس و جبهه های كردستان است به خوبی ساخته و تصویر شده است اما از آن جهت كه به شخصیت شهید بزرگوار كاوه پرداخته است خیلی توانمند نبوده و شخصیت های فرعی فیلم داستان را از شخصیت اصلی كه شهید كاوه است دور كرده است.

در كل این طور به نظر میرسد كه كارگردان و نویسنده بیش از آنكه در پی شخصیت یابی شهید كاوه باشند در پی به تصویر كشیدن فضای آن دورانی هستند كه كاوه در آن مسئولیتی داشته و فعالیت هایی انجام داده است و انصافا هم خوب از پس قضیه برآمده اند.

و نكته آخر اینكه درباره این فیلم می توان به بازیگری خوب افرادی نظیر  حمید عمارلو در نقش شهید كاوه اشاره كرد كه در اولین تجربه كاری خود به خوبی توانسته است از پس این بازی سخت بر بیاید اشاره كرد.همچنین بازیگری  خوب رضا رویگری هم قابل تأمل و اشاره است.

در پایان دیدن شور شیرین را به تمام خوانندگان محترم این یادداشت توصیه می كنم زیرا كه این فیلم را بر خلاف جریان چند سال اخیر جشنواره فیلمی همسو با انقلاب اسلامی و در راستای اهداف اصلی جشنواره فیلم فجر می دانم كه به خوبی روایت شده است.


چهارشنبه 19 بهمن 1390 توسط سوتك | نظرات ()"ما قرار است آرمان طلبانه با مسائل برخورد كنیم. انقلاب ما انقلاب آرمانهاست،نه انقلاب تسلیم به واقعیت ها،ما نیامدیم كه این واقعیت ها را قبول كنیم، آمدیم تا آرمانها را به واقعیت تبدیل كنیم.(آیت الله دكتر شهیدبهشتی)"
شاید ایستگاه مكانی است برای چند دقیقه توقف و فكر كردن...
estgah89@yahoo.com

estgah89@yahoo.com

سیاسی
فرهنگی و اجتماعی
دفاع مقدس
صهیونیسم و...
دین و ولایت
دل نوشته

و آغازی دیگر
پایان کار...
ایستگاه...قطار...
هیچ پایگاهی در منطقه خارج از تیررس موشک های ایران نیست .
دو حدیث زیبا
بزن زنگو
یك دیالوگ واقعی...
یا زهرا
سفر كربلا/1
در شوق شش گوشه
فاطمیه
عشق...
سلام به همه دوستان و خوانندگان وبلاگ ایستگاه این پست صرفا یك پست درون گفتمانی است...دوستانی كه مایل به خواندن بودند لطفا پیام بگذارند تا بهشون رمز بدهم.
درد دلهای یك ساله
برگوش جانم میرسد هردم صدای قافله...

دی 1393
خرداد 1391
اردیبهشت 1391
فروردین 1391
اسفند 1390
بهمن 1390
دی 1390
آذر 1390
آبان 1390
مهر 1390
شهریور 1390
مرداد 1390
تیر 1390
خرداد 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
اسفند 1389
بهمن 1389
دی 1389
آذر 1389

سوتك

قافله ی عشق(شهدای دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی (ره) )
از این لینک برای انتقاد از برنامه های رسانه ملی استفاده نمایید
پایگاه تخصصی معرفی شهدا...
گنجینه معرفت
نقطه رهایی
سهم من
سیم خاردار
مهتد
آینده از آن ماست...
همثانیه-------------------------همثانیه
مُرتَقِب
مشکات
فاصله
اندكی صبر صحر نزدیك است
IslamArchive
بیداری افكار شبستر
رسانه فرهنگی پلاك 313
***شهیدان زنده اند***
راه ناتمام
سرلوحه
چادرخاکی
ســـــرلـــــوحـــــه
خدا منتظر ماست....
جنگ نرم(سربازان امام خامنه ای)
طلبه یاشار
عشق یعنی...
غریبانه
سلام بر صبح
دو دلاور
نحن انصار المهدی(عج)
منبر مجازی
دختر سیاسی
ایران توانا
او خواهد آمد
دست نوشته های یک نسل سومی
یک نفر از اهالی ولایت
بسیجی دانشجو
نسل چهلم
دست نوشته های یک دانشجو
قطعه 26
هم نفس
سایت دانلود رهپویان ولایت
منتظر(ز.ث)

.::مطالب جالب در مورد حجاب::.
دفتر مقام معظم رهبری
خبرنامه دانشجویان ایران
پایگاه جامع و تخصصی جنگ نرم
كتاب هایی پیرامون انتخاباتی كه گذشت
آپلود سنتر طلایی

نظرشما درباره این وبلاگ چیست؟

بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
كل مطالب : عدد