تبلیغات
ایستگاه
ایستگاه

"ما قرار است آرمان طلبانه با مسائل برخورد كنیم. انقلاب ما انقلاب آرمانهاست،نه انقلاب تسلیم به واقعیت ها،ما نیامدیم كه این واقعیت ها را قبول كنیم، آمدیم تا آرمانها را به واقعیت تبدیل كنیم.(آیت الله دكتر شهیدبهشتی)"
شاید ایستگاه مكانی است برای چند دقیقه توقف و فكر كردن...
estgah89@yahoo.com


حرفی كه باید طلا گرفت

"مراقب باشید، مواظب باشید، نمیشود هر كسى را بمجرد یك خطائى یا اشتباهى گفت منافق؛ نمیشود هر كسى را بمجرد اینكه یك كلمه حرفى برخلاف آنچه كه من و شما فكر میكنیم، زد، بگوئیم آقا این ضد ولایت فقیه است. در تشخیصها خیلى باید مراقبت كنید. من تأكیدم به شما جوانان عزیز، فرزندان عزیز خود من، جوانان پرشور این كشور در سرتاسر میهن عزیز، همین است. انگیزه‌ها با شدت، با قوّت، با ایمان كامل، با امید كامل به آینده حفظ بشود؛ اما در تشخیصها و در مصداقهاى مختلف دقت بشود. بى‌دقتى در مصداقها، گاهى اوقات ضررها و لطمات بزرگى خواهد زد."

مقام معظم رهبری
1388/09/4
پنجشنبه 29 دی 1390 توسط سوتك | نظرات ()

خدایا...!


دوشنبه 26 دی 1390 توسط سوتك | نظرات ()

فرزندان عاشورا
جناب آقای دکتر فریدون عباسی،شهید زنده

و ریاست محترم سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران
با سلام و عرض ادب
امروز که با همت و پشتیبانی مردم عزیز و هدایت و درایت رهبری عزیز،جمهوری اسلامی ایران توانسته از فشارهای سنگین کشورهای مدعی آزادی،در قضیه ی هسته ای سرفراز بیرون بیاید مشاهده می کنیم که اولیای طاغوت و فریب خوردگان آنها در اوج خفت و ذلت و سرافکنده از پیروزی ها و پیشرفت های ایران سربلند،دست به اقداماتی می زنند که در دنیای امروز تنها از چنگال خونین آنها بر می آید.

آنها در خیال خام و ساده لوحانه ی شان به این می اندیشند که با گرفتن علی محمدی دانشمند،شهریاری مومن،رضایی نژاد پرتلاش و حالا این شهید عزیزمان،شهید مصطفی احمدی روشن می تواند روند شتابان رشد علم و فناوری را با خللی مواجه کنند.

حال آنکه خداوند منان را شكر و سپاس می گوییم كه دشمنان دین و نظاممان را از جاهل ترین و كم خردترین و بی منطق ترین انسان ها قرار داد كه نمی دانند دانشجویان و اساتید کشور شهادت را نقطه کمال انسان و اوج سعادت می دانند و آن را در دعاهای هر روزه ی خودشان از خدا می خواهند که "اللهم ارزقنا توفیق الشهاده فی سبیلک" و آرزو دارند که مولایشان را با چهره خونین ملاقات کنند که ما فرزند عاشوراییم.

اینک که خدمت در آن سازمان و کمک به پیشرفت علمی در زمینه ی هسته ای کشور را بابی یافتیم به سوی این آرزویمان مشتاقانه و با تمام وجود اعلام می داریم که آماده ایم با صلاحدید حضرت عالی علاوه بر خدمت و تلاش در سنگر دانشگاه،برای سرافرازی پرچم اسلام هر کاری که از دستمان بر می آید،انجام دهیم.از جاروکشی و حفاظت از ساختمان ها و سایت های هسته ای گرفته تا کارهای علمی و پژوهشی.
باشد که ما همچون مصطفی لیاقت داشته باشیم و ناممان را در زمره شهدا قرار دهند.
کور شود هر آنکه عزت و پیشرفت ایران اسلامی را برنمی تابد


برای امضا به وبلاگ زیر مراجعه كنید.:

.http://dararezoyeshahadat.blogfa.com/یکشنبه 25 دی 1390 توسط سوتك | نظرات ()

ترور شهید مصطفی احمدی روشن

رئیس ستاد كل ارتش رژیم صهیونیستی:
با ترور دانشمندان ایرانی می توان از تبدیل شدن آن به یك قدرت منطقه ای جلوگیری كرد...
ایران تمایلی برای شنیدن پیام جهان ندارد و ما چاره ای به جز فشار از طریق تحریم و ترور ندارم

 
پیر طریقت امام خمینی(ره):
بكشید ما را...ملت ما بیدارتر می شوند.

شهادت این بزرگوار را به رهبر انقلاب و خانواده ایشان تبریك و تسلیت عرض میكنیم

همه ساله تسلیت گفته ایم و سال های بعد هم خواهیم گفت اما بدانید ایران و ما فرزندانش كوتاه نخواهیم آمدشنبه 24 دی 1390 توسط سوتك | نظرات ()

مبارزه ادامه دارد(نظرات یك فارغ التحصیل دیگر)

توضیحی از ایستگاه:

این متن را یكی دیگر از دوستان فارغ التحصیل علامه نگاشته اند و در واقع جوابی به مطلب زاویه نود درجه می باشد.امید كه مفید و اثربخش باشد برای شناخت حقیقت

مبارزه ادامه دارد...

بسم الله

یکی از دوستان میلی برای من فرستادند و گفتند درباره اتفاقات زمان شما در دانشگاه مطلبی نوشته شده ، نظری دارید؟ هر چند ما دیگر نه فراموش که کم فرصت شده ایم برای رهگیری اتفاقات دانشگاه ، اما از خط اول که خواندم نکاتی را نوشتم برای خودم که به دوستمان بگویم ، بعد که  قلب واقعیت ماجرایی را پیش روی خود دیدم که هم بازیگرش بودم و هم چند سالی است بارها بارها مرورش می کنم و از دیگرانی هم می شنوم به شدت تعجب کردم. و حداقلش این بود که مطلب را به مسئول وبلاگ بفرستم. فقط  نکاتی کوتاهی درباره نوشته های یادداشت زاویه نود درجه [ مطالب داخل کادر[ می دهم به سبک خودشان:

دورانی که نویسندۀ محترم یادداشت "نظرات یك فارغ التحصیل" از آن سخن گفته­اند، از فعالان حوزۀ بسیج و بلکه از قوامین آن بوده

اولا  نویسنده محترم  توجه نکردند یا اصلا نمی دانند ریشه و نطفه بحث در چه زمانی بوده است که ادعا کردند آن دوره از فعالان حوزه بسیج بلکه قوامین و البته در جریان همه امور هستند. بنده که از سال 84تا86 در حوزه مسئولیت داشته ام یکبار هم ایشان را ندیده ام و احتمالا آن زمان ایشان هنوز دانشجو نشده بودند.

من آرمان سید روح¬الله را این¬گونه فهمیده-ام:

در مورد با هم بودن لازم است عرض کنم همیشه اتحاد به معنای مطلق و تام آن منظور نظر نیست. با هم بودن  اصولا مقید است به اینکه در چه موضوعی و در مقابل کسی و  در چه زمانی. بنابراین به نظر می رسد نظر دوست اول در نظرات یک فارغ التحصیل  در با هم نبودن در موضوعی خاص و در زمانی خاص و علیه چیزی خاص است در حالیکه دوست دوم  به این نکته توجه نکردند .هر چیزی را که حکم هر چیزی نمی توان دانست اول باید موضوع شناسی کرد.و ظاهرا مشکل اینجا است که برخی موضوع را درست نگرفتند.

اگر این حرف¬ها صحت داشته باشد، ما باید خیلی متأسف باشیم برای این مسئولین محترم با این مواضع متعارض! جالب است که این سازمان محترم اینقدر سوراخ و درز دارد! هرکس که واردش می¬شود دست پر بیرون می¬آید!

در مورد تاسف برای سازمان ، تاکید صد باره ما را هم بپذیرند. اما راجع به اینکه همه دست پر از آنجا خارج می شوند ، به هیچ وجه اینگونه نبوده.این دوستان  همیشه در مقابل قدرت، ترسیدند و بی طرف شدند؛ در مقابل ثروت، کمبود بودجه داشتند، در مقابل تهدید، شان بسیج را اجل از موضع گیر دانستند؛  در موقع قضاوت ، ریش سفید شدند و فقط پدری کردند و ... .

حد وحدت و برادری

در مورد حد وحدت ما گفتیم کسی که رعایت نکند  حلال محمد حلال یوم القیامه و حرام محمد حرام یوم القیامه برادر نیست ، از خلاف شرع و قانون به دلایل غیر منطقی  و با مصلحت سنجی های نفع طلبانه حمایت می کنید پس اتحادی وجود نخواهد داشت.ما حداقل در این اصل که رئیس دانشگاه مناسب پستش نیست و می توان عدم تقوای اداری را در عملکرد ایشان دید که آن هم ناشی از ضعف مدیریتی و ترس است اختلافی چندان نداشتیم ، یعنی در اصل که حتی در مصداق هم ناگزیر به اذعان بودند ،مشکل آنجا است که مصداق پر قدرت بود ، بنابراین تطبیق حکم با مصداق سخت شدو چون این شد امکان مماشات به بهانه حفظ وحدت منتفی بود. در مورد دانشگاه علامه و ریاست آن همه حرف در گام اول همین بود که حاج اقا خلاف قانون، خلاف شرع را به سلیقه خودت هر جا خواستی  انجام ندهید. زیرک باشید، باج ندهید، مغلوب مغلطه نشوید، استراتژی های امنیتی بگذارید، فرصت سازی کنید، دشمن شناس باشید اما حکم بر دشمن خفه کردن، راحت ندهید! بعد تر هم مصادیق اتفاق این  امور واضح تر شد و مورد تایید تقریبا همه، اما حالا نوبت بر مصلحت سنجی بود. از ده ها مسئول و وزیر و وکیل و معاون  که ما با ایشان صحبت کردیم ، فقط یک نفر حرف ما را و مصادیق ما را تخلف از شرع و قانون و راه پیشرفت علمی ندانست. اما همه آنها که تایید کردند و حتی پیشتر خود واقف بودند یا وعده دادند یا ترسیدند یا حالش را نداشتند یا مصلحت ندانستند یا به دنبال سوء استفاده های خودشان بودند یا وظیفه خود ندانستند یا زورش را نداشتند. به هر حال در اصل ماجرا کسی شک نداشت. این منزه سازی ها حالا پیش آمده .که سوء تفاهمات است و اختلاف سلیقه. مشکل بچه بازی است و بحث رئیس دانشگاه چیزی نبوده و فرع است.حالا که ما بعد از 4سال به این وبلاگ ها سر می زنیم می بینیم حرف هایی که خودمان گفتیم، خودمان شنیدیم ،چرخاندن و به خودمان می گویند باور کنید اینطور بوده، نه آنطور !

 

حرف مسئول وقت دانشکدۀ ادبیات این بود که آقای م...  با یک دلیل آموزشی اخراج شدند، درست یا غلط بودن دلیل رو کار نداریم..

در مورد اخراج آقای م... ، دوست عزیز سنگ چه کسی رو بر سینه می زنید همان موقع هم کارمند آموزش به صراحت بیان کرد که مسئله غیر آموزشی است . البته فکر نکنید خود آقای شریعتی هم مشکلی دارند برای تاکید بر این موضوع .کما اینکه هنوز هم بر سر راه تحصیل دانشجویان و خانواده بسیج آن دوره سنگ ها ایجاد می کنند و صراحتا در صورت شما نگاه می کنند و می گویند  علتش آن است که جنابعالی از مخالفین بنده بوده اید ! درضمن همیشه باید به درست و غلط بودن مسائل کار داشت. همین و دقیقا همین مسئله اختلافات بسیج است. عده ای معتقدند باید به درست و غلط بودند اقدامات مسئولین کار داشت. و عده ای هم می گویند درست اما ... و این اما ها فقط بوی پول میدهد و رانت و موقعیت ، طمع و تتمیع.از این دوربین که نگاه کنی جریان انحرافی می بینی و فساد مالی و رانت نفتی و فامیل بازی و مراد پروری و نخبگان بی بصیرت وچه می دانم شاید حضراتی ببینی چون مهاجرانی و سروش و آریا و کدیور و صانعی و منتظری و مشایی...در 10یا 20 یا 50سال بعد  که بگویند بسیجی بود ها! انقلابی بود ها! داعیه عدالت طلبی ها داشت!

روی دفاتر بسیج اعلانیه بزنید که هرکس مورد ظلم آموزشی یا سایر مظالم قرار گرفت به دفاتر بسیج مراجعه کند!!!

در مورد وظیفه بسیج شما قوامین را نمی دانم زمان ما که احتیاج  نبود روی دفاتر بسیج اعلانیه بزنیم که هرکس مورد ظلم آموزشی یا سایر مظالم قرار گرفت به دفاتر بسیج مراجعه کند!!! بسیج خود این معنا را میداد و چیزی جز این نبود که صدای حق باشد و حق خواهی. بسیج آن موقع ها که خیلی هم دور نیست  همیشه نیروهایی داشت که از رییس دانشگاه تا کارمندان دانشکده، سایر تشکل ها و آموزش  و اساتید و اعتبار داشتند نه از صدقه سر کوچکی، کارمندیشان یا پاچه خواری و جاسوسی که از روی عزت نفس و استقلال و جسارت شان، واسطه بودند و دلسوز برای همه بچه های دانشکده. چه کنیم بسیج آن موقع ها سطحی بود دیگر! هنوز در این دانشگاه واحدهای جاسوسی ، ضد جاسوسی، تعقیب و ضد تعقیب، تهدید و تتمیع، لات بازی و قلدر بازی، خلاصه این چیز ها به صورت فوق برنامه و واحد عملی  تدریس نمی شد که نخبگان و عزیز کرده ها از سطحی بودن به در آیند.

تن ندادن به انتخابات قانونی برای تأیین مسئول حوزه، ضرباتی جدی به جریان صحیح تشکیلاتی در مجموعۀ بسیج علامه وارد آوردند.

دوست عزیز شما را ارجاع می دهم به صحبتهای چند خط بالاتر خود شما،به اهالی ده سال اخیر سازمان بسیج هم بگویید شما انتخابات قانونی و جریان صحیح تشکیلاتی دارید ، لبخند تحویلتان می دهند. بسیجی که انتخابات برگزار می کند و روی صندوق رایش می نویسد:" اسلام با دموکراسی سازگار نیست " چه پیامی می دهد به غیر از آشفتگی سیستم تشکیلاتی اش ! به دلایل مختلف فنی و ویژگی های خاص یک تشکل دانشجویی و جریان سیال و غیر منظمش عملا سال ها است بسیج با سر افکندگی انتخابات را رد می کند راهی غیر از آن نمی یابد که کار به لشکر کشی و دعوا بکشدو بدترین انتخابها صورت بگیرد. احتمالا به این دلیل که سرمایه معنوی نیروهایش تقلیل رفته و سیستم گذشته اش جواب نمی دهد.

رفتار مشکوک به قدرت طلبی است

دوست ما خدا را شکر فلسفه می خوانید اگر از اهالی علوم سیاسی بودید چه!؟ می دانید چرا امر اینگونه برشما مشتبه شده؟ آخر این روزها بسیج یعنی شغل، یعنی دکترا، یعنی بورس، یعنی خوابگاه، یعنی... . آن موقع ها  ما می گفتیم بسیج یعنی کار، یعنی شب نخوابی، یعنی هفته ای هفده بار جلسه ، یعنی دوندگی ، یعنی میگرن، یعنی شجاعت، یعنی حق گرفتن امتیاز نداری ، یعنی ادب ، یعنی  هر که تظلم خواهی کرد باید پایش بایستی ، یعنی باید به درست و غلط همه چیز کار داشته باشی ، یعنی لابی نکنی، یعنی بابت هر اشتباه حکومت و دانشگاه مسئولی ...

پ.ن:
خواندن ادامه مطلب را از دست ندهید.به دلیل محدودیت های وبلاگی نتوانستم همه مطلب را در یك صفحه منتشر كنم


ادامه مطلب

شنبه 24 دی 1390 توسط سوتك | نظرات ()

زاویه نود درجه(گفتار متفاوت یك دانشجو)

توضیحی از سوتك:

این متن را به درخواست نویسنده آن با كم ترین دخل و تصرف برای خوانندگان ایستگاه منتشر كرده ام. این متن را می توان به نوعی گفتگو و در جواب پست نظرات یك فارغ التحصیل دانست.امید است كه این گفتگوها اثر بخش باشد و نتایج پر خیر بركتی برای مجموعه بسیج عزیزمان داشته باشد.انشاالله


هُوالحَکیم...بازگشت به یادداشت همسنگری بزرگوار...

باسلام

به ایشان و به­ همۀ دوستان بسیجی؛

 

مرقومۀ همسنگری سابق که در پستی باعنوان "نظرات یك فارغ التحصیل"در وبلاگ "ایستگاه" منتشر شد، برآنم داشت تا نکاتی را یادآور شوم. این یادداشت جهت مقابله یا مرافعه با این همسنگری نگارش نمی­شود؛ بلکه به ­رسم اهل بحث، کوته ­نوشتی است برای پاسداشت آرمان بلند آزاداندیشی..

پیش از آن اما لازم است تا به ­رسم انصاف و ادب تشکر ویژه­ای داشته باشم از مدیر محترم وبلاگ ایستگاه که حقاً رسم آزاداندیشی را پاس داشته و پذیرفتند که این یادداشت را از رسانۀ خود منتشر فرمایند. امید که همۀ ما رسم انصاف پیش بگیریم و برای حل معضلات و مشکلات به دامان منطق و گفتگو پناه ببریم.

 

به­ منظور رعایت ایجاز، نکات را دسته­ بندی کرده و در مختصرترین عبارات ممکن به­ عرض می­رسانم.


 

حقیر، که به­ دلیل پرهیز مدیر وبلاگ، از بیان نام و نشان خود معذورم، در دورانی که نویسندۀ محترم یادداشت "نظرات یك فارغ التحصیل" از آن سخن گفته­ اند، از فعالان حوزۀ بسیج و بلکه از قوامین آن بوده و از همین جهت درجریان تمام اتفاقات و گفت و شنودهایی که درمیان بود هستم. لذا مطالبی که عرض خواهد شد مستند به تجربۀ مستقیم آن فضاست و نه براساس شنیده­ ها و تحلیل­ های با واسطه.

برای روشن­تر شدن بحث بخش­هایی از نوشته­ های همسنگری محترم را در گیومه و به ­صورت های­لایت در ابتدا یا میانۀ نکات خواهم آورد..

 

 

v        راه ...

"خوشحالم که تونستید راه درس ترو پیدا کنید و آبروتون رو برای ازبین نرفتن آرمان سیدروحالله به خطر انداختید . انشالله که خداخیرتون بده وتوی ادامه کار کمکتون کنه.."

 

منظور این همسنگری محترم را از آرمان­ سید روح­الله نمی­فهمم! من آرمان سید روح­الله را این­گونه فهمیده­ام:"در آن لحظه‌یى كه امام(ره) ناراحتى قلبى پیدا كرده بودند، ما بشدت نگران بودیم. وقتى كه من رسیدم، ایشان انتظار و آمادگى براى بروز احتمالى حادثه را داشتند. بنابراین، مهمترین حرفى كه در ذهن ایشان بود، قاعدتاً مى‌باید در آن لحظه‌ى حساس به ما مى‌گفتند. ایشان گفتند: قوى باشید، احساس ضعف نكنید، به خدا متكى باشید، «اشدّاء على الكفّار رحماء بینهم» باشید، و اگر با هم بودید، هیچ‌كس نمى‌تواند به شما آسیبى برساند. به نظر من، وصیت سى‌صفحه‌یى امام(ره) مى‌تواند در همین چند جمله خلاصه شود."

رهبر معظم انقلاب؛ بیانات در مراسم بیعت ائمه‌ى جمعه‌ى سراسر كشور12/4/86

 

v       علت اختلاف دو طیف!

"خانم فولادی  عزیز میخواستم  یک  نکته رو بهت  بگم  اونم اینه که اختلاف دوطیفی که الان دربسیج علامه وجود داره اختلافی نیست که درزمان شما به وجود آمده باشه بلکه بعدازمسئولیت آقای میرزایی تبار وبه طورجدیتر آقای واحدی شروع شد . اون هم به خاطراختلاف گفتمانی که این دوطیف نسبت به نگاه به عملکردهای ریاست دانشگاه داشتند. همین الان هم ریاست دانشگاه به شدت درایجاداین تنش دخالت جدید دارند."

 

 پ.ن:خواندن ادامه مطلب را فراموش نكنید به دلیل محدودیت های وبلاگی نشد همه متن را در یك صفحه منتشر كنمادامه مطلب

جمعه 23 دی 1390 توسط سوتك | نظرات ()

نظرات یك فارغ التحصیل

سلام بر همسنگری های عزیز به خصوص دوستان خوب دانشکده مدیریت خانم ها فولادی و خزعلی.
و من یتوکل علی الله فهو حسبه


انشالله که همیشه توکلتون به خداباشه و از قضایای پیش اومده نسبت به ادامه دادن راهتون دلسرد نشید. وقتی داشتم کامنت های بچه ها رو میخوندم بیشتر به حرف آقای رجبی دوانی معتقد شدم که تاریخ مکرر در حال تکرار شدنه. من خودم از زمان مسئولیت آقای نورمحمد توی بسیج بودم. تا زمان مسئولیت آقای کشوری هم عضو فعال بودم. اینو گفتم برای این که بدونی همه این اتفاق ها ،تهمت زدن ها، کج فهمی ها از معنای بسیج و تفسیر به رای ها از دین و دو دستگی ها اون زمان شروع شد و چیز تازه ای نیست. البته من فکر نمی کردم این چند وقتی که از دانشگاه دور شدم انقدر اوضاع بدتر شده باشه ولی اینو بدونید این بحث ها مقتضای جامعه دینیه و خوشحالم که تونستید راه درست رو پیدا کنید و آبروتون رو برای از بین نرفتن آرمان سید روح الله به خطر انداختید. انشالله که خدا خیرتون بده و توی ادامه کار کمکتون کنه

خانم فولادی عزیز میخواستم یک نکته رو بهت بگم اونم اینه که اختلاف دو طیفی که الان در بسیج علامه وجود داره اختلافی نیست که در زمان شما به وجود آمده باشه بلکه بعد از مسئولیت آقای میرزایی تبار و به طور جدی تر آقای واحدی شروع شد. اون هم به خاطر اختلاف گفتمانی که این دو طیف نسبت به نگاه به عملکردهای ریاست دانشگاه داشتند. همین الان هم ریاست دانشگاه به شدت در ایجاد این تنش دخالت جدی دارند.

شما طرف مقابلتان را یک جریان دانشجویی ساده نبینید. تعجب نکنید اگر یک دفعه می بینید که خانم باقری ناحیه میگه به من گفتند که باید فلان خانم مسئول بسیج دانشگاه باشه یا آقای صابر و قدیانی که تا هفته پیش می گفتند ما خودمان میدانیم که آقای ...به درد مسئولیت نمیخوره هفته بعد به این نتیجه می رسند که ایشان باید مسئول باشند. تعجب نکنید اگر به خانم مسئول تایید صلاحیت ناحیه می گوییم که فلانی اصلا عضو فعال نیست ایشان می گویند میدانیم ولی .. این بنده خداها که جزء طیف به اصطلاح مقابل قرار دارند خیلی هاشان تقصیری ندارند بازی خورده اند . نمی دانند از کجا این جریان هدایت میشود. آنها با من در جلسه آقای شریعتی نبوده اند که از ایشان بشنوند ولله اگر من بگذارم از دانشکده علوم اجتماعی کسی مسئول بسیج بشود!! از خودشان سوال نکردند که چطور شد که مسئول علوم اجتماعی در دو سه سال پیش از طرف آقای شریعتی اخراج میشود!! آنها نمی دانند که بچه های بسیج خوابگاه توی لیوانشان شنود پیدا کرده بودند. با من نبودند وقتی شب با آقای واحدی و بقیه دوستان قرار گذاشتیم فردا بدون اطلاع ساعت هشت برای اعتراض به المپیک برویم و وقتی هشت و نیم رسیدیم مسئول دفتر ایشان بگویند ما هشت منتظر شما بودیم یعنی چی! نمیدانند که از طرف آقای شریعتی با پدر مادر بچه های طیف مخالف آقای شریعتی تماس گرفته میشد و تهدیدات بی شرمانه ای صورت میگرفت یعنی چی...
انشالله که خود امام زمان نظری بکنند

یک نکته ای را میخواستم راجع به بحث وحدت و جلوگیری از تفرقه در بین دوستان بسیج بگم. مسئله وحدت و یکپارچگی مسئله بسیار مهمیه. تو دین اسلام هم خیلی به این امر توصیه شده که تا جایی که ممکنه بر مسلمان واجبه وحدتشو با براداران و خواهران دینی خودش حفظ کنه چون دشمن از دیدن تفرقه بین اهل ایمان خوشحال میشه. اما اینو می خواستم عرض کنم که وحدت در جایی که کاری خلاف شرع و قانون صورت بگیرد معنا نداره .

از نظر دین ما نمی تونیم به بهانه این که نکنه دشمن خوشحال بشه یا به بهانه وحدت و همدلی چشممون رو به روی بی دینی و کار غیرقانونی و غیرشرعی ببندیم. در خود بسیج هم اگر جایی مسئول بسیج کار غیرقانونی انجام بده باید همه اعتراض کنند و پای این اعتراض هم بایستند. اینجا دیگه نمیشه به بهانه وحدت سکوت کرد.چون اینجا دیگه حق شخصی شما نیست که ازش بخواید بگذرید. چهره بسیج خراب میشه و به دنبال اون چهره دین. چون بسیج در دانشگاه نماینده قشر مذهبی اون دانشگاهست.

اگر مسئولی برخلاف قانون کسی رو مسئول دانشکده بکنه و یکدفعه به این نتیجه برسه که رای گیری لازم نیست یا برطبق نظر شخصی خودش شرط فعال بودن شش ماهه برای مسئولیت دانشکده رو نادیده بگیره قطعا کار غیرقانونی و غیرشرعی انجام داده و اتفاقا باید همه بچه ها در مقابل این حرکت بایستند. اینجا دیگه نمیشه گفت اعتراض نکنید که دشمن شاد نشه یا تفرقه پیش نیاد. که اگر قاعده کلی این بود حضرت علی هیچ وقت نباید در مقابل خواسته های طلحه و زبیر و یا خوارج می ایستاد و در جنگ داخلی میان مسلمانان شرکت می کرد. این حرف درست نیست که ما به این بهانه هر کسی رو که به حق مطالبه قانون و شرع را می کرد متهم به قدرت طلبی و میز دوستی بکنیم .و هرکس هم که سکوت بکنه گناهکاره چرا که این سکوت باعث می شه رعایت نکردن قانون و ..توی بسیج عرف بشه .اون وقت ما دیگه چطور میتونیم به عنوان نهاد مطالبه کننده عدالت و ایمان فریاد بزنیم وقتی خودمون اینکارو نمیکنیم ؟ این خیلی بده که توی بسیج ما جا افتاده هرکس که به روند کارهای خلاف شرع و قانون اعتراض کرد متهمش بکنیم به قدرت طلبی . مسئولیت بسیج دانشکده ارث پدرو مادرمون نیست که بخوایم به بهانه وحدت سکوت کنیم و اجازه بدیم کسانی که صلاحیت اون رو ندارند متصدی بشن .

به نظرم برای حل مسائل دو طیف موجود به علامه هیچ احتیاجی به فحش دادن نباشه. بهترین کار اینه که یک جلسه گذاشته بشه با حضور مسئولین و اعضای فعال فعلی و سابق. راجع به مبانی فکری این دو گفتمان صحبت کنیم .الان که خانم فلانی با مسئولین حوزه اختلاف پیداکرده به این خاطر نیست که مثلا فلان روز قضیه حراست رفتن پیش اومده یا آقای فلانی تندحرف زده .هرچند این مسائل اختلافات را دامن زده اما اصل تفاوت دو دیدگاه این دو طیف است.

1-نوع نگاه به وظایف بسیج

مثال:
زمانی که یکی از اساتید مذهبی رو از دانشگاه اخراج کرده بودند مسئول وقت دانشکده ادبیات مخالف دادن بیانیه حمایتی بسیج بود .جمله ایشان(مگه بسیج نهاد حمایت از مستضعفینه که ما بخوایم بیانیه بدیم؟) در حالی که طیف مقابل با استناد نامگذاری امام در مورد بسیج (بسیج مستضعفین) معتقد بودن دفاع از مظلوم از اساسی ترین وظایف ماست

2-قانون گرایی و شرع گرایی مهمترین اصل تشکل بسیج

مثلا مسئول دانشگاه و دانشکده ها باید طبق ضوابط و قوانین عادلانه انتخاب بشن.
یعنی هم خودش شرایط داشته باشه مثل شش ماه فعال بودن مقبول بودن و ..هم براساس یک روند عادلانه مسئول باشه یعنی اولا مسئول قبلی تاییدش کنه بعد رای گیری صورت گرفته باشه یا همه اعضای فعال بسیج سرش اجماع داشته باشن و
..

3-عدالت خواهی و اسلام خواهی درمقابل جنبش سیب زمینیسم

دانشجوی بسیجی کسیه که اسلامی کردن دانشگاه رو مطالبه کنه و در مقابل ظلم مسئولین بایستد. همانطور که آقا میگه اگر گروهی نشد باید فردی در مقابل ظلم مسئولین قیام کنید. دیدگاه مقابل، دیدگاه مصلحت سنجه که به بهانه آرامش برقرار کردن و دشمن شاد نکردن همیشه مخالف حرکت های عدالت خواهانه است. درحالی که آقا میگه مطالبه گری وظیفه دانشجوست و مصلحت سنجی وظیفه مسئولین نه برعکس. البته این دوستان مصلحت سنج ما وقتی این حرف آقا رو شنیدند برای اینکه عمل کرده باشند خودشان چندی بعد جز مسئولین درآمدند. و از نزدیکان همان کسی شدند که خودشان به عملکرد های ضد دینی او اذعان کرده بودن(به قول بعضی ها نوارش هست!)
و چند تا نکته دیگه. که به نظرم این موارد است که باید از طرف دو طیف مورد بررسی تحلیلی جدی قرار بگیرد .

راستی برای من خیلی جالبه که یک نفر از دوستان مسئول در بسیج فعلی علامه کامنت بذاره و بگه من شاخ خانم خ رو میشکونم! آقای مسئول عزیز هرجوری که سعی میکنم تحلیلی به نفع شما داشته باشم متاسفانه نمیشه. مشکل شما با خانم خزعلی اگر مثلا اشتباهات ایشون در بسیج باشه که شما باید مثلا می گفتید من از مراجع بالاتر اقدام میکنم یا من بالاخره نشان میدم که طرز فکر شما اشتباهه ولی اینجور که شما حرف می زنید مشخصه که کلا از وجود کسی با نظر مخالف حال نمیکنید!!! و بدین جهت هم هست که میخواید دستور بفرمایید شاخ ایشون رو (دورازجونشون) بشکونند!


سه شنبه 20 دی 1390 توسط سوتك | نظرات ()

دعوت به وبلاگ حافظ هفت

از حافظ هفت و مطلب اخلاق رقابت سیاسی دیدن كنید:

http://hafeze7.net/9010.aspx

توضیح:
از حافظ هفت حمایت كردم نه به دلیل آنكه از وب سایت بسیج حذف شده و نه به دلیل بحث ها و اختلافات سیاسی.بلكه به این دلیل كه مطلب خوبی است و ارزش خواندن دارد.


دوشنبه 19 دی 1390 توسط سوتك | نظرات ()

لحظه‌شناسی و لحظه‌نشناسی


گلچینی از بیانات رهبر انقلاب درباره‌ی مصادیق لحظه‌نشناسی‌ها و لحظه‌شناسی‌ها در طول تاریخ:


لحظه‌نشناسی‌ها:
1. كار را در لحظه‌ی خود انجام ندادند
«لحظه را باید شناخت، نیاز را باید دانست. كسانى در كوفه دلهاشان پر از ایمان به امام حسین بود، به اهل‌بیت محبت هم داشتند، اما چند ماه دیرتر وارد میدان شدند»1 «لحظه را نشناختند؛ عاشورا را نشناختند؛ در زمان، آن كار را انجام ندادند.»2 «عدّه‌ی توّابین، چند برابر عدّه‌ی شهدای كربلاست. شهدای كربلا همه در یك روز كشته شدند؛ توّابین نیز همه در یك روز كشته شدند. اما اثری كه توّابین در تاریخ گذاشتند، یك هزارم اثری كه شهدای كربلا گذاشتند، نیست! به‌خاطر این‌كه در وقت خود نیامدند. كار را در لحظه‌ی خود انجام ندادند. دیر تصمیم گرفتند و دیر تشخیص دادند.»3
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/18338/H/139010131114070755_18338.jpg

2. شیخ به بالای دار رفت

«در صدر مشروطه علماى بزرگى بودند -كه من اسم نمى‌آورم، معروفند- كه اینها ندیدند توطئه‌اى را كه آن روز غربزدگان طراحى میكردند؛ توجه نكردند كه حرفهائى كه اینها دارند در مجلس شوراى ملىِ آن زمان میزنند، یا در مطبوعاتشان مینویسند، مبارزه‌ى با اسلام است؛ مماشات كردند. نتیجه این شد كه كسى كه میدانست و میفهمید - مثل مرحوم شیخ فضل‌اللَّه نورى - جلوى چشم آنها به دار زده شد و اینها حساسیتى پیدا نكردند؛ این اشتباهى است كه آنجا انجام گرفت؛ این اشتباه را ما نباید انجام بدهیم.»4


3. پنجاه سال جلوتر بودیم!
«اگر آن روزى كه بعضى از علما در مقابل خودكامگى‌هاى رضاخان ایستادند، همه با آنها همراهى میكردند، اگر آحاد ملت آگاهانه میفهمیدند كه چه اتفاقى دارد در این كشور مى‌افتد و مى‌ایستادند، شاید ملت ما پنجاه سال جلوتر بود و خسارتهاى پنجاه سال دوران انحطاط رژیم طاغوتى و وابسته‌ى پهلوى را تحمل نمیكرد. غفلت موجب میشود كه انسان این خسارتها را تحمل كند. غفلت نبایستى به خرج داد.»5


4.  اگر حساسیت موقع درك می‌شد...
«اگر آن روزى كه آمریكائى‌ها در این كشور كودتا راه انداختند - آمریكا و انگلیس تواماً، در سال 32 - حساسیتِ موقع درك میشد، اقدام مناسب انجام میگرفت، یقیناً سالها خسارتهائى كه عاید شد براى كشور، پیش نمى‌آمد. هوشیارانه حوادث را باید رصد كرد.»6


5. اگر عمل می‌كردند...
«چند سال قبل از این - نمیدانم حالا ده سال است یا بیشتر است - من توصیه‌هاى مؤكدى را راجع به مقابله‌ى با فساد اقتصادى به مسئولین كشور كردم؛ استقبال هم كردند؛ اما خب، اگر عمل میكردند، دیگر این فساد بانكى اخیر - كه حالا همه‌ى روزنامه‌ها و همه‌ى دستگاه‌ها و همه‌ى ذهنها را پر كرده - پیش نمى‌آمد. وقتى عمل نمیكنیم، دچار این حوادث میشویم. اگر با فساد مبارزه بشود، دیگر این چند هزار میلیارد - یا هرچه - سوءاستفاده‌اى كه افرادى بیایند بكنند، پیش نمى‌آید. وقتى عمل نمیكنیم، خب، پیش مى‌آید؛ ذهن مردم را مشغول میكند، دل مردم را مشغول میكند، دل آدمها را میشكند.»7


لحظه‌شناسی‌ها:
1. عمار در وقت حساس اشتباه نكرد!
«چرا شما عمار را «سلام‌اللَّه‌علیه» مى‌گویید؟ چون عمار در وقت حساس اشتباه نكرد و فهمید؛»8 «یك جا میدید اختلاف پیدا شده، یك عده‌اى دچار تردید شدند، بگو مگو توى آنها هست، خودش را بسرعت آنجا میرساند و برایشان حرف میزد، صحبت میكرد، تبیین میكرد؛ این گره‌ها را باز میكرد.»9


2. پانصدهزار نفر را در تهران می‌كشتند
«در عصرِ روزِ هجدهم بهمن ماه سال 57، در تهران حكومت نظامی اعلام شد. امام به مردم فرمود به خیابانها بریزید. اگر امام در آن لحظه چنین تصمیمی نمی‌گرفت، امروز محمّدرضا در این مملكت بر سرِ كار بود. یعنی اگر با حكومت نظامی ظاهر می‌شدند، و مردم در خانه‌هایشان می‌ماندند، اوّل امام و ساكنان مدرسه‌ی رفاه و بعد اهالی بقیه‌ی مناطق را قتل عام و نابود می‌كردند. پانصدهزار نفر را در تهران می‌كشتند و قضیه تمام می‌شد. اما امام، در لحظه‌ی لازم تصمیم لازم را گرفت.»10


3. مردم توطئه را باطل كردند
«سال 78 كه آن حوادث پیش آمد، آن كسی كه این حوادث را خنثی كرد، مردم بودند. روز بیست و سوم تیر سال 78 مردم
آمدند در خیابانها، توطئه‌ی دشمن را سالهل برایش برنامه‌ریزی كرده بودند، در یك روز باطل كردند.»11


4. حركت عظیم مردم در 9 دی
«فتنه 88 تنها آن چیزی نبود كه توی خیابان دیده شد، زمینه‌هایی چیده بودند و اهداف خطرناكی داشتند، با برخوردهای سیاسی و امنیتی، حل نمی‌شد. یك حركت عظیم مردمی لازم داشت كه این حركت، حركت 9 دی بود كه مردم آمدند و بساط فتنه و فتنه گران را در هم پیچیدند. لذا حادثه 9 دی در تاریخ یك حادثه ماندنی است.»12 «شناختن موقعیت، فهمیدن نیاز، حضور در لحظه‌ى مناسب و مورد نیاز؛ این اساس كار است كه مؤمن باید این را هم با خود همراه داشته باشد تا بتواند وجودش مؤثر بشود.»13
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/18360/C/13901008_2118360.jpg

5. امسال، جهاد اقتصادى اولویت بیشترى دارد
«امروز در این برهه‌ ی از زمان، مسئله‌ى اقتصادى از همه‌ى مسائل كشور فوریت و اولویت بیشترى دارد.»14 «این سال را ما بایستی متوجه كنیم به اساسی‌ترین مسائل كشور و محور همه‌ی اینها به نظر من مسائل اقتصادی است. لذا من از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.»15
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/11826/C/13900107_0511826.jpg

پی‌نوشت‌ها:
1. بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای شوراى هماهنگى تبلیغات اسلامى‌   29/10/88
2. بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای شوراى هماهنگى تبلیغات اسلامى‌   29/10/88
3. بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان لشكر 27 محمد رسول‌الله (ص)  20/3/75
4. بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری 06/12/1388
5. بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از مردم آذربایجان شرقی 28/11/1387
6. همان
7. بیانات در دیدار كارگزاران حج‌ 11/7/1390
8. بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع علما و روحانیون استان لرستان 30/05/1370
9. بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای دفتر رهبری و سپاه حفاظت ولی امر 18/05/1388
10. بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان لشكر 27 محمد رسول‌الله (ص)  20/3/75
11. بیانات در بیست و دومین سالگرد امام خمینی(ره) 14/3/1390
12. بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت حماسه 9 دی 21/9/90
13. بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای شوراى هماهنگى تبلیغات اسلامى‌   29/10/88
14. بیانات رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر رضوی در آغاز سال 90  1/1/90
15. پیام نوروزى رهبر معظم انقلاب به مناسبت آغاز سال 1390 / «سال جهاد اقتصادی»  1/1/90


منبع:http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=18338


جمعه 16 دی 1390 توسط سوتك | نظرات ()

اندیشه‌های راهبردی با موضوع «زن و خانواده»/تبریك به دوست عزیزم خانم صابری

خانم صابری عزیز سلام
لازم دانستم به خاطر مقاله خوب و مفیدتان كه در محضر رهبر انقلاب ارئه فرمودید از شما تشكر كنم و به خاطر نائل شدن به این فیض به شما تبریك گویم. انشاالله كه روز به روز شاهد پیشرفت های عظیم علمی شما باشیم و حضور شما را در این كرسی ها فراوان ببینیم.باز هم تبریكسومین نشست اندیشه‌های راهبردی با موضوع «زن و خانواده» برگزار شد

صدها تن از اندیشمندان، نخبگان، اساتید حوزه و دانشگاه، پژوهشگران و مؤلفان آثار علمی، همراه با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، امشب (چهارشنبه) در سومین نشست اندیشه های راهبردی جمهوری اسلامی، به تعامل فكری و بررسی ابعاد مختلف موضوع زن و خانواده پرداختند.
هدف نشست های اندیشه های راهبردی كه دو جلسه قبلی آن با موضوع «الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت» و «عدالت» برگزار شده است، ایجاد فضایی علمی و تخصصی برای تضارب آرا و اندیشه ها در جهت ایجاد گفتمان علمی و كاربردی و تصمیم سازی درباره موضوعات راهبردی و مورد نیاز كشور است.
در این نشست 4 و نیم ساعته صاحبنظرانی كه مقالات و پژوهشهای آنان از میان 188 مقاله رسیده به دبیرخانه نشست به عنوان آثار برتر شناخته شده، به بیان دیدگاهها و طرح نظریات خود پرداختند.
خانم دكتر نوابی نژاد استاد دانشگاه تربیت معلم به عنوان اولین سخنران نشست، در مقاله ای با نام آسیبها و الگوهای مطلوب خانواده به بررسی تغییرات منفی و مثبتی پرداخت كه نهاد خانواده در چند دهه اخیر شاهد بوده است.
این استاد دانشگاه تغییر در الگوی ازدواج، تغییر سبك زندگی برخی زوجها به واسطه افزایش تحصیلات و اشتغال زنان، تغییر نگرش در برخی افراد درباره مقدس بودن پیوند زناشویی، كاهش تمایل به فرزندان بیشتر، خشونت فیزیكی و روانی برخی مردان و تبلیغات ماهواره ای را از جمله آسیبهای موجود در موضوع زن و خانواده دانست.
دكتر نوابی نژاد با بیان شاخصه های الگوی مطلوب خانواده و بررسی عواملی همچون صمیمیت، انعطاف پذیری و «تعامل فكری در پویایی و سلامت خانواده» تأكید كرد: مطالعات جامعه شناختی، مشاهدات عینی و مطالعات غربی نشان می دهد رابطه معناداری میان دین و معنویت با سلامت روانی فردی – خانوادگی و اجتماعی وجود دارد كه باید در جامعه كنونی تقویت شود.
دكتر بانكی پور فرد استادیار دانشگاه اصفهان نیز در سخنان خود با بررسی تفاوت مقوله خانواده در الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت و الگوی توسعه غربی نتیجه گرفت برخلاف الگوی غربی، خانواده در نگاه اسلامی، سلول اصلی پیكره اجتماع به شمار می رود.
دكتر بانكی پور فرد با بیان آمارهای ازدواج و طلاق در سالهای اخیر، به بررسی علل افزایش نسبی سن ازدواج پرداخت و با انتقاد از روند برنامه های 5 ساله توسعه گفت: مشكلات اقتصادی – توسعه شهرنشینی و تمركز بر رفاه فردی از جمله موانع ازدواج است اما غالب این مشكلات ریشه اجتماعی و فرهنگی دارند كه باید برای آنها، چاره اندیشی كرد.
این پژوهشگر با چند پیشنهاد سخنان خود را پایان داد: منطبق شدن برنامه های توسعه با سیاستهای نظام درباره خانواده، وضع و اجرای قوانین تسهیل كننده ازدواج، عزم ملی برای نهضت خانواده سازی و آموزش مهارتهای زندگی به اعضای خانواده از مهمترین این پیشنهادها بود.
تعامل خانواده و دولت عنوان مقاله سخنران بعدی خانم دكتر علاسوند بود. دكتر علاسوند ظرفیت سازی در خانواده، اصلاح الگوی سبك زندگی و عاملیت خانواده را در روند دستیابی به سرمایه و اعتبار اجتماعی مهم خواند و با انتقاد از نسبی گرایی در ارزشها گفت نظام معنایی و هویتی خانواده نباید بر مبانی عرفی شكل گیرد.
دكتر علاسوند در تشریح الگوی مطلوب ارتباطی دولت با خانواده افزود: در شیوه غیرمستقیم این ارتباط، دولت به مسائلی همچون اقتدار بخشی به خانواده و حمایت از «پدر، مادر و همسر» می پردازد اما در شیوه مستقیم ارتباط، خانواده در هر گونه سیاست گذاری و برنامه ریزی سه قوه نقش محوری بر عهده می گیرد، و تسهیل عملكردهای خانوادگی، اتخاذ راه حلهای سیستمی و تقویت نهادهای هنجارساز خانواده بویژه آموزش و پرورش و رسانه در دستور كار جدی قرار می گیرد.
حجت الاسلام پیروزمند سخنران بعدی سومین نشست راهبردی هم اندیشی جمهوری اسلامی بود كه با عنوان «تكامل گرایی در مسئولیت اجتماعی زنان از منظر اسلام»، مقاله خود را ارائه كرد.
این محقق حوزه و دانشگاه با تشریح دیدگاههای مختلف درباره تكامل گرایی زنان گفت: تكامل گرایی زنان به معنای اهتمام به تربیت نسلی «متعهد، انقلابی، كارآمد و تكامل طلب» است و با تأكید بر مسئولیت پذیری اجتماعی برای اقامه قسط و عدل، نقش آفرینی زنان را در تعریف و تحقق سبك زندگی اسلامی – ایرانی تبیین می كند.
حجت الاسلام پیروزمند با اتكا به نظریه مطرح شده، این راهبردها را برای تحقق تكامل گرایی در مسئولیت اجتماعی زنان مطرح كرد: «انتخاب نظریه برتر در كاركرد اجتماعی زنان از طریق برگزاری كرسیهای آزاد اندیشی، آموزش فراگیر و تدریجی الگوی برتر و حمایتهای قانونی از فرصتهای شغلی متناسب با ویژگیهای طبیعی زن و مرد». 
در ادامه نشست خانم دكتر میرخانی عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس به بیان دیدگاههای خود در زمینه «رسالت مادری، مقاصد شرعی، مكاتب و معاهدات بین المللی» پرداخت.
دكتر میرخانی با بررسی دیدگاه اسلام درباره رسالت عظیم مادر در حفظ دین، نقش مادر در حفاظت از نسل و نقش مادر در حفاظت عقلانی و تربیت اعضای خانواده گفت در مكاتب اومانیسم و فمینیسم، نقش مادر به شدت افول می یابد و جایگاه زن و مادر در حد یك عنصر مادی تنزل پیدا می كند.
این استاد دانشگاه برای تحقق رسالت حقیقی مادر پیشنهاد كرد مادران تحت حمایت بیمه بازنشستگی و از كارافتادگی قرار گیرند و فرهنگ سازی مناسب قرآنی درباره جایگاه مادر انجام شود.
خانم دكتر عظیم زاده عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق، دیگر سخنران سومین نشست راهبردی هم اندیشی در جمهوری اسلامی، موضوع تقابل فمینیسم و كاركردهای خانواده را برای سخنرانی خود انتخاب كرده بود.
وی جامعه پذیری كودكان، تداوم حیات خانواده، حمایت عاطفی، و تثبیت جایگاه اجتماعی را از جمله كاركردهای خانواده در علم جامعه شناسی خواند و گفت: فمینیسم به عنوان واكنشی در برابر فرهنگ قرون گذشته اروپا، آثار بسیار مخربی بر كاركردهای خانواده برجای گذاشته و عملاً به عاملی برای فروپاشی نهاد خانواده در غرب تبدیل شده است.
دكتر عظیم زاده تقویت همه جانبه نهاد خانواده را، راه حل اصلی بسیاری از مشكلات موجود دانست. 
سخنران بعدی این نشست خانم دكتر جمیله علم الهدی دانشیار دانشگاه شهید بهشتی بود. وی در تشریح تغییر اصول سیاستگذاری در حوزه آموزش زنان گفت: این سیاستگذاری باید بر پذیرش تفاوتهای فطری و طبیعی جنسیتی استوار باشد چرا كه در غیر اینصورت سبب محرومیت مضاعف زنان خواهد شد.
دكتر علم الهدی با تأكید بر لزوم درنظر گرفتن مزیتهای نسبی در آموزش زنان افزود: عدالت جنسیتی در مفهوم عمیق خود باید به عنوان یك هدف آموزشی مورد توجه كامل قرار گیرد.
خانم زعفرانچی سرپرست گروه بررسی مسائل زنان در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در مقاله خود با عنوان «زنان مسلمان و شیوه های تأثیرگذاری در نظام بین الملل» به بررسی تأثیر حضور زنان مسلمان بخصوص در قالب سازمانهای غیردولتی، نشست های بین المللی و ارائه دیدگاههای اسلام پرداخت.
در این مقاله با اشاره به دو دیدگاه متحجرانه و غربی درخصوص زن و خانواده و تبعات منفی آن برای زنان در جهان تأكید شده است: باید با طرح ادبیات جدید در حوزه زنان كه دارای ویژگیهای برگرفته شده از اصول و دستورات اسلام است، گفتمان جذاب اسلامی را در مجامع بین المللی مطرح كرد.
خانم زعفرانچی در مقاله خود چند پیشنهاد نیز ارائه كرد. تلاش جدی و همه جانبه برای احیای كانون خانواده در اسناد جهانی و حضور فعال و برنامه ریزی شده در عرصه های 
بین المللی برای اصلاح و بازنگری اسناد جهانی، از جمله این پیشنهادها بود.
خانم صابری نیز در این نشست در مقاله ای با عنوان «مقایسه تطبیقی دو رویكرد مكتب اسلام و فمینیسم به تأمین امنیت اقتصادی زنان» دیدگاه مكاتب فكری الهی و غیرالهی درخصوص امنیت اقتصادی زنان را تشریح كرد.
خانم صابری با اشاره به اینكه اسلام جایگاه زن را در خانواده و اجتماع بصورت توأمان در نظر گرفته، به آسیب شناسی وضعیت امنیت اقتصادی زنان در كشور بویژه خلاءهای قانونی ، وورد بی رویه زنان به مشاغل كاذب، و كمرنگ شدن نقش زن در خانواده پرداخت.
حجت الاسلام زیبایی نژاد مسئول دفتر مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم، به عنوان آخرین سخنران نشست، در مقاله ای تحت عنوان «الزامات فقهی اساسی در تدوین الگوی اسلامی زن و خانواده» به بررسی نقش فقه حكومتی و راهبردی در نظام اسلامی و پویایی و قابلیت های اجتماعی آن پرداخت و نتیجه گرفت: فقه حكومتی و راهبردی، قدرت الگوسازی بویژه در عرصه زن و خانواده را دارد.
در سخنان آقای زیبایی نژاد آسیب های موجود در نگرش های فقهی از جمله، غلبه نگرش انتزاعی، جزء نگری، ضعف حساسیت نسبت به اعتقادات و اخلاق و كم توجهی به مناسبات نهادهای حقوقی، مورد توجه قرار گرفت و بر لزوم بازتولید فقه و تبیین فقه حكومتی برای اداره اجتماع تأكید شد.
پس از سخنان ده نفر از استادان و صاحبنظران، اندیشمندان و متفكران حاضر در سومین نشست راهبردی، به نقادی مباحث مطرح شده و بحث و تضارب آرا درباره مقالات ارائه شده پرداختند. سخنرانان نشست نیز ضمن پاسخگویی، از مطالب ارائه شده دفاع علمی كردند.
در ابتدای این دیدار دكتر واعظ زاده دبیر نشست اندیشه های راهبردی گزارشی از فعالیت دبیرخانه این نشستها بیان كرد و گفت: در یك سال گذشته دو نشست با موضوع الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت و عدالت برگزار شده است كه این مباحث در مراكز علمی و دانشگاهی انعكاس یافته و نشستهایی در امتداد این موضوعات برپاه شده است.
دكتر واعظ زاده با اشاره به اهمیت نقش رسانه ها در عمومی شدن موضوعات مطرح شده در نشستها افزود: مجموعه مباحث گذشته نشستهای راهبردی به صورت مدون منتشر شده است كه گنجینه ارزشمندی از نظرات اساتید محترم دانشگاه و حوزه و منبع خوبی برای محققان است.پنجشنبه 15 دی 1390 توسط سوتك | نظرات ()"ما قرار است آرمان طلبانه با مسائل برخورد كنیم. انقلاب ما انقلاب آرمانهاست،نه انقلاب تسلیم به واقعیت ها،ما نیامدیم كه این واقعیت ها را قبول كنیم، آمدیم تا آرمانها را به واقعیت تبدیل كنیم.(آیت الله دكتر شهیدبهشتی)"
شاید ایستگاه مكانی است برای چند دقیقه توقف و فكر كردن...
estgah89@yahoo.com

estgah89@yahoo.com

سیاسی
فرهنگی و اجتماعی
دفاع مقدس
صهیونیسم و...
دین و ولایت
دل نوشته

و آغازی دیگر
پایان کار...
ایستگاه...قطار...
هیچ پایگاهی در منطقه خارج از تیررس موشک های ایران نیست .
دو حدیث زیبا
بزن زنگو
یك دیالوگ واقعی...
یا زهرا
سفر كربلا/1
در شوق شش گوشه
فاطمیه
عشق...
سلام به همه دوستان و خوانندگان وبلاگ ایستگاه این پست صرفا یك پست درون گفتمانی است...دوستانی كه مایل به خواندن بودند لطفا پیام بگذارند تا بهشون رمز بدهم.
درد دلهای یك ساله
برگوش جانم میرسد هردم صدای قافله...

دی 1393
خرداد 1391
اردیبهشت 1391
فروردین 1391
اسفند 1390
بهمن 1390
دی 1390
آذر 1390
آبان 1390
مهر 1390
شهریور 1390
مرداد 1390
تیر 1390
خرداد 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
اسفند 1389
بهمن 1389
دی 1389
آذر 1389

سوتك

قافله ی عشق(شهدای دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی (ره) )
از این لینک برای انتقاد از برنامه های رسانه ملی استفاده نمایید
پایگاه تخصصی معرفی شهدا...
گنجینه معرفت
نقطه رهایی
سهم من
سیم خاردار
مهتد
آینده از آن ماست...
همثانیه-------------------------همثانیه
مُرتَقِب
مشکات
فاصله
اندكی صبر صحر نزدیك است
IslamArchive
بیداری افكار شبستر
رسانه فرهنگی پلاك 313
***شهیدان زنده اند***
راه ناتمام
سرلوحه
چادرخاکی
ســـــرلـــــوحـــــه
خدا منتظر ماست....
جنگ نرم(سربازان امام خامنه ای)
طلبه یاشار
عشق یعنی...
غریبانه
سلام بر صبح
دو دلاور
نحن انصار المهدی(عج)
منبر مجازی
دختر سیاسی
ایران توانا
او خواهد آمد
دست نوشته های یک نسل سومی
یک نفر از اهالی ولایت
بسیجی دانشجو
نسل چهلم
دست نوشته های یک دانشجو
قطعه 26
هم نفس
سایت دانلود رهپویان ولایت
منتظر(ز.ث)

.::مطالب جالب در مورد حجاب::.
دفتر مقام معظم رهبری
خبرنامه دانشجویان ایران
پایگاه جامع و تخصصی جنگ نرم
كتاب هایی پیرامون انتخاباتی كه گذشت
آپلود سنتر طلایی

نظرشما درباره این وبلاگ چیست؟

بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
كل مطالب : عدد