تبلیغات
ایستگاه
ایستگاه

"ما قرار است آرمان طلبانه با مسائل برخورد كنیم. انقلاب ما انقلاب آرمانهاست،نه انقلاب تسلیم به واقعیت ها،ما نیامدیم كه این واقعیت ها را قبول كنیم، آمدیم تا آرمانها را به واقعیت تبدیل كنیم.(آیت الله دكتر شهیدبهشتی)"
شاید ایستگاه مكانی است برای چند دقیقه توقف و فكر كردن...
estgah89@yahoo.com


مطلب رمز دار : ...

این مطلب رمزدار است، جهت مشاهده باید کلمه رمز این مطلب را وارد کنید.

یکشنبه 30 بهمن 1390 توسط سوتك | نظرات ()

شوری كه حضور كاوه شیرینش كرد

به نام خدا

(نقدی بر فیلم شور شیرین)

شور شیرین داستان غرور آفرین حماسه سازی های دلاورانی همچون كاوه در جبهه های كردستان است كه با هنرمندی خاص سینمایی به تصویر كشیده شده است.

داستان این فیلم به روزهای خوف ناك سال های 59 و 60 در كردستان بر می گردد و فرماندهی شهید محمود كاوه در آن دوران.

فیلم شور شیرین جزء معدود فیلم هایی از دفاع مقدس است كه به قضایای كردستان در آن سالها و جنایات بی شرمانه كوموله ها و مجاهدین اشاره دارد و البته جزء معدود فیلم هایی هم هست كه در سالهای اخیر توانسته آن روزها را به خوبی به تصویر بكشد و پیرامون دفاع مقدس حرف هایی برای گفتن داشته باشد.

شخصیت های فیلم ، گریم هنرمندانه آن، جلوه های ویژه ، كارگردانی زیبای اردكانی ،صحنه های فیلم برداری و...همه و همه دست بر دست هم داده است تا این فیلم كیفیت مطلوبی داشته باشد و حقیقت آن روز ها را به خوبی به نمایش بگذارد و در نهایت كاری كند تا بیننده آن راضی از صندلی سینما خارج شود.

از دیگر نقاط مثبت این فیلم نمایش حماسه و دلاوری ها در قالب هنر و سینما است و این همان چیزی است كه ما در انقلاب اسلامی از هنر توقع داریم.اگر تمام مفاهیم اسلامی را بتوانیم این چنین زیبا در قالب هنر های تصویری به نمایش بگذاریم مسلما هم به هنر كمك كرده ایم تا جنبه تعهد پیدا كند و هم ارزش ها و مفاهیم دینی و انقلابیمان كمك كرده ایم تا در قالبی زیبا و صحیح به نمایش گذاشته شود.

فیلم شور شیرین فیلمی است كه علی رقم سینمای امروز محتوایی دارد كه بیننده را به خود جذب می كند و حتی تماشاگر بی علاقه را به دلیل جلوه های هنرمندانه تا آخر فیلم بر روی صندلی نگه می دارد.

البته فیلم نقاط ضعفی هم دارد كه از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره كرد:

اول آنكه فیلم نامه به خوبی و با ظرافت نوشته نشده است و تا حدی می توان گفت نویسنده آن كاوه شناسی خوبی نكرده است و شاید می شد فیلم نامه را به گونه ای پردازش كرد كه به شخصیت شهید كاوه در فیلم بیشتر پرداخته شود.

درواقع به قاطعیت می توان گفت كه این فیلم از آن جهت كه مربوط به دفاع  مقدس و جبهه های كردستان است به خوبی ساخته و تصویر شده است اما از آن جهت كه به شخصیت شهید بزرگوار كاوه پرداخته است خیلی توانمند نبوده و شخصیت های فرعی فیلم داستان را از شخصیت اصلی كه شهید كاوه است دور كرده است.

در كل این طور به نظر میرسد كه كارگردان و نویسنده بیش از آنكه در پی شخصیت یابی شهید كاوه باشند در پی به تصویر كشیدن فضای آن دورانی هستند كه كاوه در آن مسئولیتی داشته و فعالیت هایی انجام داده است و انصافا هم خوب از پس قضیه برآمده اند.

و نكته آخر اینكه درباره این فیلم می توان به بازیگری خوب افرادی نظیر  حمید عمارلو در نقش شهید كاوه اشاره كرد كه در اولین تجربه كاری خود به خوبی توانسته است از پس این بازی سخت بر بیاید اشاره كرد.همچنین بازیگری  خوب رضا رویگری هم قابل تأمل و اشاره است.

در پایان دیدن شور شیرین را به تمام خوانندگان محترم این یادداشت توصیه می كنم زیرا كه این فیلم را بر خلاف جریان چند سال اخیر جشنواره فیلمی همسو با انقلاب اسلامی و در راستای اهداف اصلی جشنواره فیلم فجر می دانم كه به خوبی روایت شده است.


چهارشنبه 19 بهمن 1390 توسط سوتك | نظرات ()

پنج شنبه ای كه برنامه آخر ماهش معلوم نیست!!!

به نام خدا

(نقدی بر فیلم پنج شنبه آخر ماه)

(این مطلب را در سایت سینما انقلاب در لینك زیر می توانید بخوانید

http://cinemaenghelab.com/1/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=148&Itemid=182)

داستان فیلم از افتادن یك دیش ماهواره از پشت بام خانه در وسط خیابان شروع می شود و یك آغاز خوب...دیش ماهواره سقوط كرد اما این همه داستان نیست...

ماشاالله شاه مردای زاده كارگردانی كه به خوبی از سبقه مذهبی آن در سینما خبر داریم اولین فیلم بلند خود را در حالی به جشنواره فرستاد كه انتظاری بیشتری از او به عنوان یك عضو انقلابی سینما میرفت.

او در حالی یك فیلم سینمایی مذهبی ساخته است كه تمام تلاش خود را به كار بسته تا بتواند فیلمی بسازد كه هم باب میل نسل جوان باشد و هم اسلامی باشد و هم پند آموز اما آیا او موفق بوده است؟؟؟

پنج شنبه آخر ماه فیلمی است كه تمام اتفاقات آن در یك روز به وقوع می پیوندد اما شكاف ها و تفاوت های زیادی در همین یك روز می توان دید.

خانواده ای مذهبی كه برای چند روز فرزند خود را تنها می گذارند و به سفر میروند...در عین حال فرزندی كه اهل پارتی های شبانه و دوستی های آنچنانی است...روحانی كه نمیداند هزار میلیارد چقدر است...همسایه هایی كه مردانشان به دنبال غلط های املایی اختلاس و اختلاص هستند و زنانشان به دنبال حرف و حدیث های خاله زنكی و خرافه گری ...

همه اینها حكایت از  یك فیلم نامه ای دارد كه نویسنده آن چندان این فضا ها را به خوبی درك نكرده است و طبق گفته خودش طی 18 روز داستانی نوشته است تا فقط به جشنواره برسد.

از همان ابتدای فیلم نوع پوشش حاج خانم فیلم و اطرافیانش و البته فرزند این خانواده به خوبی نشانه هایی به بیننده می دهد كه در این فیلم باید دنبال چه چیزی بگردد.

اختلافی كه میان برنامه ریزی های فرزند و پدر و مادر خانواده برای پنج شنبه آخر ماه آن روز وجود دارد كه یكی به فكر روضه گرفتن و دیگری به فكر پارتی گرفتن است به خوبی نشان میدهد كه در این میان ما نباید به دنبال اختلاف بین نسل اول و سوم باشیم بلكه باید به دنبال شكافی در بین این دو نسل باشیم كه بزرگان این عرصه به خوبی از آن با عنوان بحران هویت در یك جامعه سخن می گویند.

اما این همه ماجرا نیست..از طرفی دیگر در كشاكش فیلم مشخص می شود كه روحانی فیلم كه به نوعی خود باعث ندامت جوانان فیلم برای برگزاری پارتی است فرزندی دارد كه او هم این مشكلات را دارد و این نشانه ای نیست جز برآنكه این روحانی در تربیت فرزند خود هم دچار مشكل است چه برسد به سایر جوانان.

در این فیلم  روحیه مسامحه در دین را به خوبی می توان مشاهده كرد و می توان از ادبیاتی نظیر حمله حریف برای ضد حمله ما در فوتبال و یا آزاد كردن زندانی برای ردیابی هم دستانش و ... استفاده كرد.

در واقع در تمام طول فیلم ما میبنیم كه روحانی فیلم میداند كه قرار است در خانه اتفاقاتی بیفتد اما هیچ اقدامی نمی كند تا لحظه پایانی فیلم هم باز هیچ اقدام قابل توجهی حتی برای اندرز جوانان انجام نمیدهد حتی در نهایت آنان را به حال خود می گذارد اما در پایان فیلم همه جوانان نادم هستند و فیلم با سلام بر امام رحسین(ع) پایان می یابد.

این پایان نابهنگام و ناخوشاند حكایت از فیلم نامه ای دارد كه پایان آن پیش از آغاز آن نوشته شده و در هر صورت این فیلم باید طوری تمام شود كه نشان دهد جوانان نسل سوم اگرچه درگیر كارهای خلاف اخلاق نظیر دوستی با جنس مخالف و پارتی های شبانه و دروغگویی و ... هستند اما باز روحیه دینی دارند در حالی كه همه ما به خوبی می دانیم:

در جوانی پاك بودن شیوه پیغمبری ست/ورنه هرگبری هب پیری میشود پرهیزگار

دیدن این فیلم من را یاد ادبیات بعضی از افراد انداخت كه برای توجیه كار های خود از الفاظی نظیر: دلت پاك باشد / جوان باید خوشی كند/حالا فعلا شاد باشیم بعد توبه می كنیم و...انداخت كه در واقع خلاف دین و اصول صریح و بدون تعارف دینی ما می باشد.

و در نهایت آنكه در میانه فیلم باز هم از دیالوگ ها و گفتگو هایی استفاده می شود كه نشان از یك رسم نا نوشته در سینمای  امروز ما دارد و آن چیزی نیست جز به چالش كشیدن نظام و بزرگ جلوه دادن مشكلات. كه در بسیاری از موارد  كاملا بی ربط به موضوع فیلم مطرح می شد.در واقعا انگار كارگردان برای جذب مخاطب مخالف فیلم خود این دیالوگ ها را در بین فیلم جا داده است تا به نوعی با همان روحیه مسامحه دل او را به دست بیاورد و از طرفی محض بردن فیضی هم كه شده ناسزایی نثار انقلاب و نظام كند تا بلكه فیلم به ظاهر مذهبی او درمیان اهالی سینما جایی باز كند.ژچهارشنبه 19 بهمن 1390 توسط سوتك | نظرات ()

جشنواره ای بدون فجر!!!

به نام خدا

جشنواره فیلم فجر همه ساله به بهانه آغاز دهه فجر و پیروزی انقلاب آغاز به كار می كند و سی سال است كه از اولین آغاز این رویداد عظیم میگذرد.

آن چیزی كه در این میان اهمیت دارد سیر تحول و بیداری سینمای فرهنگی  انقلاب است كه همواره یكی از تأثیر گذار ترین اصول در میان جامعه ما بوده است.

هرسال جشنواره می آید و می رود و انتظار ما برای نمایش یك فیلم زیبای انقلابی كه بتوانیم آن را به عنوان نمادی از اصول و ارزش های اسلامی صادر كنیم رو به افول  می رود.

سینمای امروز ما كه تبلور آن در جشنواره فیلم فجر است تنها به یك بلندگو تبدیل شده است تا هركس به هر بهانه ای در فیلم های خود ناسزایی به انقلاب بگوید.انقلابی كه همواره مردم و قشر پابرهنه مان حمایتگر آن بودند و به حقیقت كلمه روشنفكران آن بوده اند.امروز شبه روشنفكرانی در سینمای ما پیدا شده اند كه انگار دغدغه آنها از فیلم ساختن فقط نشان دادن فضای سیاه و خفقانی است كه در جامعه خیالی آنها وجود دارد.

جشنواره امسال هم در میانه راه است و ما باز هم شاهدیم حتی كارگردانانی كه تلاش می كنند فیلم های مذهبی بسازند به نوعی به دنبال تكرار یك اپیدمی هستند و آن چیزی جز گفتگو های كنایه آمیز و صریح برای انتقاد به نظام نیست.

البته انتقاد خوب و سازنده است و باید انجام شود اما آیا انتقاداتی كه این شبه روشنفكران به نظام امروز می كنند واقعا جنبه عینی دارد؟؟؟

آیا این انتقادات در دنیای كوچك آنها نیست و كارگردانان ما تبدیل به یك كاریكاتوریسم برای بزرگ جلوه دادن زشتی ها نشده اند؟؟

آری..

آن چیزی كه امروز با آن مواجه هستیم فقط و فقط یك جریان برای فروپاشی فرهنگی از درون است كه تبلور آن را به خوبی میتوان در میان اقشاری كه از این رسانه یعنی سینما استفاده می كنند دید.

در واقع در این میان جریان سینما به یك جریان همسو با بیگانگان تبدیل شده تا به نوعی تلاش كند جامعه ایران را جامعه ای منزوی و فاقد امنیت اجتماعی نشان دهد كه به حق هم خوب عمل كرده است این وسط از كارگردانان و فیلم نامه نویسان انقلابی خبری نداریم تا بتوانیم جوابی به این جریانات بدهیم.

البته نمی توانیم از حق بگذریم و رویداد بزرگ امسال یعنی جشنواره فیلم عمار را نادیده بگیریم كه این جشنواره می تواند سرآغازی برای پایان دادن و یا حداقل كند كردن این جریان اخیر باشد.


سه شنبه 18 بهمن 1390 توسط سوتك | نظرات ()

بسیج ارث پدری من است

به نام خدا

17 ساله بود كلاس دو دبیرستان كه جنگ شد.درس را ول كرد و رفت جبهه .او بسیجی بود

با خیلی ها همسنگر بود.حاج همت و شهید زین الدین حاج سعید قاسمی و...بابسیجی ها و او بسیجی بود.

كارش خیلی سخت بود.آخه اطلاعات عملیات بود و همیشه باید یك قدم جلوتر از بقیه حركت میكرد.مثل بسیجی ها

بعد از چند وقت پاش یك تركش حسابی خورد و زمین گیر شد..البته نه زمین گیر نشد.از آن به بعد بود كه آسمانی شد. چون بسیجی بود.

توی همون سالها 64/65 بود.ازدواج كرد.

حاصل ازدواجش 3 سال بعد یك دختر ویك پسر بود.

تو این سالها از هیچ كاری برای نظام و انقلاب دریغ نكرد از مبارزه منافقین مرصاد در غرب بگیر تا مبارزه بااشرار در شرق..آخر او بسجی بود

چند سالی گذشت.

پسرش تقریبا 10 ساله بود كه شد شاگرد شهید اسكندری بزرگ كه منافقین شهیدش كردن.از 10 سالگی تا الان كه 23 سالشه همش توبسیجه.

بسیج مسجد بعدش مسئولیت بسیج دانشگاه و بعدش بسیج اداره..واو نیز خون بسیجی داشت.

دخترش هم كلاس پنجم دبستان بود كه وارد بسیج مسجد شد.در دبیرستان مسئول بسیج مدرسه بود و در دانشگاه هم چند مسئولیت داشت..آخر او هم بسیجی زاده بود

تا اینكه...

 بگذریم.بماند بین ما و خدا..

حالا یك عده ای كه آن روز ها معلوم نیست كجا بودن و چه میكردن و دنبال چه میگشتن شدن بسیجی..

البته به قول فیلم خداحافظ رفیق فقط لباس بسیجی می پوشند..

اما ما نخواهیم گذاشت.من و برادرم و خواهران و برادرانی كه همگی بسیجی زاده هستند.

نخواهیم گذاشت كه دردهایت...درد پا كه امروز برایت نفس گیر شده بی ثمر بماند.

آخر خوب میدانم

بسیج ارث پدری من و فرزندان من است..


پ.ن:من بسیجی نیستم اما خوب میدانم باید باشم چون بسیج ارث پدری من است.


دوشنبه 10 بهمن 1390 توسط سوتك | نظرات ()

حرفهایی برای نگفتن

حرف هایی هست برای نگفتن و ارزش عمیق هر کسی به اندازه ی حرف هایی است که برای نگفتن دارد...
دكتر علی شریعتی

چهارشنبه 5 بهمن 1390 توسط سوتك | نظرات ()"ما قرار است آرمان طلبانه با مسائل برخورد كنیم. انقلاب ما انقلاب آرمانهاست،نه انقلاب تسلیم به واقعیت ها،ما نیامدیم كه این واقعیت ها را قبول كنیم، آمدیم تا آرمانها را به واقعیت تبدیل كنیم.(آیت الله دكتر شهیدبهشتی)"
شاید ایستگاه مكانی است برای چند دقیقه توقف و فكر كردن...
estgah89@yahoo.com

estgah89@yahoo.com

سیاسی
فرهنگی و اجتماعی
دفاع مقدس
صهیونیسم و...
دین و ولایت
دل نوشته

و آغازی دیگر
پایان کار...
ایستگاه...قطار...
هیچ پایگاهی در منطقه خارج از تیررس موشک های ایران نیست .
دو حدیث زیبا
بزن زنگو
یك دیالوگ واقعی...
یا زهرا
سفر كربلا/1
در شوق شش گوشه
فاطمیه
عشق...
سلام به همه دوستان و خوانندگان وبلاگ ایستگاه این پست صرفا یك پست درون گفتمانی است...دوستانی كه مایل به خواندن بودند لطفا پیام بگذارند تا بهشون رمز بدهم.
درد دلهای یك ساله
برگوش جانم میرسد هردم صدای قافله...

دی 1393
خرداد 1391
اردیبهشت 1391
فروردین 1391
اسفند 1390
بهمن 1390
دی 1390
آذر 1390
آبان 1390
مهر 1390
شهریور 1390
مرداد 1390
تیر 1390
خرداد 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
اسفند 1389
بهمن 1389
دی 1389
آذر 1389

سوتك

قافله ی عشق(شهدای دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی (ره) )
از این لینک برای انتقاد از برنامه های رسانه ملی استفاده نمایید
پایگاه تخصصی معرفی شهدا...
گنجینه معرفت
نقطه رهایی
سهم من
سیم خاردار
مهتد
آینده از آن ماست...
همثانیه-------------------------همثانیه
مُرتَقِب
مشکات
فاصله
اندكی صبر صحر نزدیك است
IslamArchive
بیداری افكار شبستر
رسانه فرهنگی پلاك 313
***شهیدان زنده اند***
راه ناتمام
سرلوحه
چادرخاکی
ســـــرلـــــوحـــــه
خدا منتظر ماست....
جنگ نرم(سربازان امام خامنه ای)
طلبه یاشار
عشق یعنی...
غریبانه
سلام بر صبح
دو دلاور
نحن انصار المهدی(عج)
منبر مجازی
دختر سیاسی
ایران توانا
او خواهد آمد
دست نوشته های یک نسل سومی
یک نفر از اهالی ولایت
بسیجی دانشجو
نسل چهلم
دست نوشته های یک دانشجو
قطعه 26
هم نفس
سایت دانلود رهپویان ولایت
منتظر(ز.ث)

.::مطالب جالب در مورد حجاب::.
دفتر مقام معظم رهبری
خبرنامه دانشجویان ایران
پایگاه جامع و تخصصی جنگ نرم
كتاب هایی پیرامون انتخاباتی كه گذشت
آپلود سنتر طلایی

نظرشما درباره این وبلاگ چیست؟

بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
كل مطالب : عدد